@@include('build/svg-sprite.svg')
Gratka nie tylko dla filatelistów: Nowa kartka pocztowa z samolotami bojowymi FA-50 „Fighting Eagle”
Filatelistyka

Gratka nie tylko dla filatelistów: Nowa kartka pocztowa z samolotami bojowymi FA-50 „Fighting Eagle”

„Niezwyciężeni w przestworzach” to motto towarzyszące tegorocznej edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023, w ramach której Poczta Polska wprowadzi do obiegu unikalną kartkę pocztową ukazującą samoloty bojowe FA-50 „Fighting Eagle”. Prezentacja jednego z najnowszych nabytków polskiej armii odbędzie się podczas wydarzenia poświęconego podniebnym pokazom.

W projekcie kartki z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej emisji "Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023" wszyscy miłośnicy lotnictwa mogą przyjrzeć się dwóm wyjątkowym maszynom FA-50 „Fighting Eagle”. Grafika wybrana do waloru przedstawia południowokoreański lekki dwuosobowy samolot bojowy. Maszynę, produkowaną przez Korea Aerospace Industries przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin, wyposażono w zaawansowane systemy obrazowania i kontroli oraz innowacyjną awionikę z radarowym systemem kierowania ogniem. Samolot zaopatrzono również w system identyfikacji IFF NATO oraz system Link 16 zapewniający kompleksową komunikację pomiędzy innymi statkami powietrznymi oraz posterunkami NATO.

Samolot jest napędzany przez silnik turbowentylatorowy z dopalaczem, generujący ciąg wynoszący 17,7 tysiąca funtów (79 kN). Osiąga prędkość maksymalną równą 1,5 Macha, co przekłada się na niesamowitą szybkość 1837,5 km/h. Zasięg operacyjny samolotu wynosi 1800 km, a maksymalny pułap sięga  14,6 km. Waga własna maszyny wynosi 6,47 tony, przy maksymalnej masie startowej sięgającej 12,3 ton, co pozwala na przenoszenie  uzbrojenia o masie sięgającej 4,5 tony. Obejmuje one działko kalibru 20 mm oraz pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, pociski rakietowe powietrze-ziemia AGM-65 Maverick oraz kilka typów bomb lotniczych.

Kilka słów o rekordzie Stanisława Skarżyńskiego 

Marzeniem polskich lotników było dorównać osiągnięciu Lindbergha, który jako pierwszy przeleciał samotnie nad Atlantykiem bez międzylądowania. Po dwóch nieudanych próbach, w tym tragicznym wypadku mjr. Ludwika Idzikowskiego na Azorach w 1929 r., zakazano dalszych prób. Jednak Stanisław Skarżyński przekonał przełożonych do trzeciej próby, wykorzystując swoją sławę z afrykańskiego rajdu.

Kapitan Stanisław Skarżyński odniósł sukces w próbie długodystansowego lotu nad Afryką. W 1931 r. wspólnie z porucznikiem Andrzejem Markiewiczem zrealizowali ten lot podczas promocji zalet samolotu PZL Ł2.

Jego osiągnięcie przyniosło mu ogromną popularność. Jako indywidualista, pragnący nowych wyzwań, nie zadowolił się tym sukcesem. Podjął się zadania, któremu nie udało się podołać wcześniej Idzikowskiemu i Kubali. Mimo zakazu, pod koniec 1932 r. Skarżyński rozpoczął przygotowania do samotnego przelotu przez Atlantyk, działając w tajemnicy z oczywistych powodów.

Dokładnie dwa lata po lądowaniu na Polu Mokotowskim, 8 maja 1933 r., na samolocie RWD-5bis, Skarżyński, ubrany w garnitur, odbył historyczny lot nad Atlantykiem, pokonując dystans między Senegalem a Brazylią. Dwudziestogodzinny przelot na maszynie ważącej zaledwie 450 kg przyniósł rekordową odległość 3582 km.

W uznaniu tego osiągnięcia, otrzymał Medal Louisa Blériota od Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Samolot RWD-5, którym przeprowadził przelot, do dziś pozostaje najmniejszym, którym dokonało tego wyczynu.

To heroiczne przedsięwzięcie było częścią rajdu Warszawa-Rio de Janeiro, trwającego od kwietnia do czerwca 1933 r. Samolot Skarżyńskiego przyciągnął uwagę polskiej społeczności w Brazylii i Buenos Aires. Po powrocie do kraju został awansowany na stopień majora i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta.

Pocztex Partnerem AIRSHOW Radom 2023

W czerwcu br. Poczta Polska pod marką Pocztex została partnerem Aeroklubu Radomskiego. W ramach współpracy logo Pocztex – marki kurierskiej Spółki – znajduje się na skrzydłach i kabinie samolotu akrobacyjnego Extra 300 oraz na kombinezonie utytułowanego pilota Roberta Kowalika. Akrobacje z wykorzystaniem maszyny będzie można podziwiać w czasie AIRSHOW Radom 2023.

Skojarzenie marki Pocztex i lotnictwa nie jest przypadkowe, wiążą się poprzez symbol graficzny. Biało czerwone skrzydło znajdujące się w logotypie Pocztex to symbol polskości (jedyna marka kurierska na rynku wyłącznie z polskim kapitałem), szybkości i szerokiego zasięgu usługi (przesyłki nadawane w ten sposób mogą dotrzeć nawet do najodleglejszych miejsc na terenie Polski). Od ubiegłego roku markę promują jej dwaj ambasadorzy – znani polscy sportowcy: Mateusz Bieniek – siatkarz, zawodnik mistrzowskiej reprezentacji Polski oraz Radosław Kawęcki – polski pływak, wielokrotny mistrz świata i Europy.

AIR SHOW Radom – jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie

Air Show w Radomiu jest cykliczną imprezą organizowaną w Radomiu. Wydarzenie łączący pokazy statków powietrznych z naziemną statyczną wystawą sprzętu wojskowego i prezentacjami przedsiębiorstw z branży lotniczej.

Podczas wydarzenia widzowie mają szansę podziwiać wybitnych pilotów oraz najlepsze zespoły biorące udział w pokazach powietrznych. Mogą również z bliska przyjrzeć się samolotom, helikopterom oraz militarnemu wyposażeniu i sprzętowi wystawionemu na naziemnych prezentacjach. Pokazy stanowią również doskonałą okazję do promocji historii polskiego lotnictwa i wojskowości oraz do zaprezentowania Sił Zbrojnych RP. W wymiarze międzynarodowym podkreślają efektywną współpracę Polski ze swoimi sojusznikami w ramach NATO.

Pierwszy w historii Air Show odbył się w 1991 roku na Ławicy w Poznaniu. Kolejne edycje imprezy organizowano w Dęblinie (1995 i 1998 rok) i Bydgoszczy (1996 rok), a od 2000 roku wydarzenie na stałe zagościło w Radomiu.

Organizatorami imprezy są: Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucjami współdziałającymi w przygotowaniu wydarzenia są Polskie Porty Lotnicze SA, Miasto Gmina Radom oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu Sp. z o.o. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

O kartce:

autor projektu kartki: Poczta Polska S.A
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data obiegu: 26 sierpnia 2023 r.