@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska wprowadza kolejną edycję emisji filatelistycznej „Polskie Madonny”
Filatelistyka

Poczta Polska wprowadza kolejną edycję emisji filatelistycznej „Polskie Madonny”

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki prezentujące wizerunki Matki Bożej Mrzygłodzkiej i Matki Bożej Pocieszenia. Walory wprowadzono do obiegu 14 sierpnia br. wraz z kopertami pierwszego dnia obiegu oraz datownikami okolicznościowymi stosowanymi w UP Nowy Sącz 1 i UP Myszków 1.

Uroczystej prezentacji walorów dokonano w Myszkowie, na Placu Kalwarii Jurajskiej, w obecności m.in. europoseł Jadwigi Wiśniewskiej i Wiesława Włodka- wiceprezesa Poczty Polskiej.

Poczta Polska wydaje kolejną edycję serii wydawniczej „Polskie Madonny”. W ramach tej serii prezentowane są wizerunki Matki Bożej z różnych miast. Znaczki z bieżącej emisji przedstawiają Matkę Bożą Mrzygłodzką oraz Matkę Bożą Pocieszenia, nazywaną Panią Sądecką.

Znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Przedstawiony na jednym ze znaczków obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej powstał w 1804 r. i zastąpił wcześniej otoczony kultem obraz Matki Boskiej Różańcowej, zniszczony prawdopodobnie w czasie pożaru. Autorem dzieła był artysta malarz o nazwisku Ciszewski. Na obrazie przedstawiona została Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Na postaci Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożono sukienkę i korony pochodzące z obrazu Matki Bożej Różańcowej. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości Matka Boża Mrzygłodzka stanowiła szczególną pomoc i oparcie w momentach nieszczęść. Za otrzymane łaski, wyrazem podziękowań są liczne wota, które zdobią barokowo-rokokowe wnętrze kościoła. Na kopercie FDC znajduje się fotografia ołtarza głównego Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie, zaś na datowniku okolicznościowym grafika obłoku.

- Sanktuarium NMP Mrzygłodzkiej, będące centrum kultu Matki Bożej Różańcowej, zajmuje szczególne miejsce w sercach Mrzygłodzian i Pielgrzymów. W 2023 roku obchodzimy także 650-lecie Parafii. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w Jubileuszowym Roku, Mrzygłodzka Madonna znalazła należne miejsce w polskiej filatelistyce. Jestem przekonana, że znaczek z Jej wizerunkiem jest godną formą upamiętnienia Jubileuszu 650-lecia Parafii, jak i symboliczną formą podziękowania dla Księży, Parafian, Pielgrzymów za troskę, jaką otaczają Sanktuarium – mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Obraz został przeniesiony z kaplicy Patronów Polski (św. Wojciecha, św. Stanisława i Matki Bożej Królowej Polski) do ołtarza głównego. Malowidło zachowało się w centralnym miejscu kościoła aż dziś. Okoliczna ludność nazwała je obrazem Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Koronacja obrazu odbyła się w 1996 roku i dokonał jej legat papieski kardynał Adam Majda z Detroit.

Znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia

Na drugim znaczku emisji „Polskie Madonny” umieszczono wizerunek Matki Bożej Pocieszenia wraz z Dzieciątkiem Jezus. Szczególną uwagę na obrazie skupia twarz Matki Bożej – jej wyraziste, pełne miłości oczy, a także odsłonięte prawe ucho. Obraz Madonny znajduje się w Kościele pw. Świętego Ducha będącym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Sądeckiej w Nowym Sączu, który należy do ojców jezuitów. Obraz prezentowany jest na neogotyckim ołtarzu głównym z 1890 r. i należy do najpiękniejszych wizerunków maryjnych w kraju. Namalował go nieznany artysta na desce lipowej w XVI w., prawdopodobnie w pracowni krakowskiej lub nowosądeckiej, w stylu gotycko-renesansowym. W 1963 r. wizerunek koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Przy koronacji asystował, wówczas jeszcze biskup, Karol Wojtyła. Do czasu pielgrzymki Jana Pawła II do Starego Sącza w 1999 r. było to największe zgromadzenie publiczne na Sądecczyźnie. Uroczystość dała impuls dla rozszerzenia kultu Matki Bożej Pocieszenia.

Na kopercie FDC znajduje się fotografia ołtarza głównego z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zaś na datowniku okolicznościowym grafika obłoku.

O znaczkach:

autor projektu: Paweł Myszka
liczba znaczków: 2
wartości: 4,80 zł każdy
nakład: 117 000 szt. każdego znaczka
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 2 arkusze po 9 znaczków każdy
data obiegu: 14 sierpnia 2023 r.