Rocznica 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej na okolicznościowym znaczku i kartce pocztowej
Filatelistyka

Rocznica 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej na okolicznościowym znaczku i kartce pocztowej

W 2023 roku obchodzona jest 300. rocznica papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek wraz z kopertą FDC i datownikiem. Emisji „300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej” towarzyszy również wydanie kartki pocztowej.

Na znaczku pocztowym przedstawiono wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej. Znajduje się on również w części ilustracyjnej kartki pocztowej. Na kopercie pierwszego dnia obiegu umieszczona została fotografia Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.

- Ważnym elementem misji Poczty Polskiej jest budowanie poczucia wspólnotowości i integrowanie Polaków wokół ważnych dla dziejów Ojczyzny wydarzeń i symboli. Wprowadzenie tej unikatowej emisji filatelistycznej, to nasza forma upamiętnienia Jubileuszu o wyjątkowym znaczeniu dla naszej wiary i kultury, szczególnie dla lokalnej społeczności. Te wyjątkowe wydawnictwa odzwierciedlają piękno i głębokie znaczenie Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej dla mieszkańców nie tylko miasta czy całego regionu, ale także wielu Polaków – napisał Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej w liście do uczestników obchodów 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Kodeń leży w północnej części Polesia Lubelskiego, w historycznej dzielnicy Podlasia. Rodowe tereny Sapiehów linii kodeńskiej, do której należą m.in. kard. Adam Sapieha czy królowa Belgów, Matylda – rozciągały się niegdyś po obu brzegach granicznej rzeki Bug. Dziś w tym miejscu znajduje się sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia.

Za oficjalną datę pojawienia się w Kodniu wizerunku Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską podaje się 1631 rok. Uroczystości koronacyjne obrazu odbyły się w Kodniu 15 sierpnia 1723 roku. Była to trzecia taka koronacja w historii Polski, a druga w obecnych granicach kraju.

W konsekwencji Powstania Styczniowego w 1865 roku władze carskie przejęły niektóre świątynie katolickie i dokonały grabieży ich wyposażenia. Obraz Matki Bożej Kodeńskiej trafił wówczas na Jasną Górę, na którą odbywały się liczne pielgrzymki podlaskiej ludności.

W 1927 roku wizerunek Królowej Podlasia wrócił do miasta. Po drodze wystawiony był na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie przed Matką Bożą Kodeńską biret kardynalski otrzymał Abp. August Hlond. W Kodniu, wraz z wielotysięcznym tłumem obraz powitał kard. Adam Sapieha, a opiekę nad sanktuarium powierzono Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej.

Dzisiejsze sanktuarium w Kodniu to nie tylko bazylika z cudownym obrazem, ale również rozległy teren kalwarii rozciągający się w okolicach zamku Sapiehów.

 

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sancewicz
liczba znaczków: 1
wartość: 4,60 zł
nakład: 126 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 35 znaczków
data obiegu: 15 sierpnia 2023 r.

 

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl