@@include('build/svg-sprite.svg')
Pierwsze w Polsce urządzenie 3D do prześwietlania przesyłek spoza Unii Europejskiej w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie
Logistyka

Pierwsze w Polsce urządzenie 3D do prześwietlania przesyłek spoza Unii Europejskiej w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie

Ilość odprawianych przesyłek w handlu transgranicznym od kilku lat systematycznie wzrasta. Wprowadzanie nowych rozwiązań, w tym nowoczesnych urządzeń znacząco podnosi skuteczność działań uszczelniających proces kontroli i zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla obrotu towarowego. Krajowa Administracja Skarbowa podpisała umowę na dostawę skanera 3D do Oddziału Celno-Skarbowego działającego w lubelskiej sortowni Poczty Polskiej.

Poczta Polska współpracuje z Krajową Administracją Skarbową w ramach realizacji przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zgłoszeń celnych w obrocie pocztowym, które określa rolę operatora jako przedstawiającego i zgłaszającego do odprawy celnej importowej przesyłki zawierające towary pochodzące spoza UE. Poczta Polska jest także stroną porozumienia z KAS m.in. regulującego zasady tworzenia warunków działania oddziałów celno-pocztowych w obiektach Poczty Polskiej, będących urzędami wymiany z zagranicą.

Urządzenie do prześwietlania przesyłek spoza krajów Unii Europejskiej w 3D to pierwsze takie urządzenie w Polsce. Dotychczas wykorzystywane urządzenia rentgenowskie dawały obraz w orientacji poziomej lub pionowej. Nowoczesny skaner będzie skanował przesyłki w 3D, dzięki czemu dużo łatwiej będzie celnikom wykryć niedozwolone towary w przesyłkach pocztowych.

Urządzenie może pracować nawet 18 godzin na dobę. Będzie służyć do szybkiej, nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji grup towarowych, m.in.: wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, broni, materiałów i urządzeń wybuchowych, czy artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Maszyna trafi w ręce funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Pocztowego w lutym 2024 r.

– Poczta Polska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne obiekty logistyczne. Adaptacja i umaszynowienie naszego obiektu logistycznego w Lublinie, który obsługuje m.in. przesyłki z międzynarodowego e-commerce,  jest jednym z kluczowych zadań realizowanych w ramach projektu rozwoju Architektury Sieci Logistycznej. Jeszcze w III kwartale tego roku w lubelskiej sortowni zostanie uruchomiony nowoczesny sorter do automatycznego opracowania przesyłek pocztowych. Będzie to kolejna inwestycja, która poprawi zarówno jakość usług Spółki, jak również warunki pracy  – podkreśla Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.