@@include('build/svg-sprite.svg')
Filatelistyczna emisja dla miłośników literatury: Wisława Szymborska na nowym znaczku Poczty Polskiej
Filatelistyka

Filatelistyczna emisja dla miłośników literatury: Wisława Szymborska na nowym znaczku Poczty Polskiej

Wisława Szymborska to jedna z Patronek 2023 roku ustanowionych przez Senat RP, której wizerunek został uhonorowany dedykowanym znaczkiem pocztowym. Walor filatelistyczny wszedł do obiegu z okazji 100. rocznicy urodzin polskiej poetki i powstał we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Jubileuszowa emisja dostępna jest w 144 tys. egzemplarzy.

Autor grafiki, Roch Stefaniak, przedstawił na znaczku fotografię portretową Wisławy Szymborskiej z jej charakterystycznym uśmiechem. Emisji towarzyszy koperta FDC (pierwszego dnia obiegu), na której przedstawiono rękopis wiersza Wisławy Szymborskiej zatytułowanego „Radość pisania”. Wiersz ten jest jednym z najbardziej znanych i reprezentatywnych dzieł jej twórczości.

Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska (2 lipca 1923 - 1 lutego 2012) – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Od 1929 roku mieszkała w Krakowie, a w latach 1945–1948 studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiut poetycki nastąpił w marcu 1945 roku, gdy opublikowano jej wiersz „Szukam słowa” w dodatku do „Dziennika Polskiego”. Przez wiele lat pracowała w krakowskim tygodniku "Życie Literackie", gdzie prowadziła dział poezji i stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”.

W ciągu swojej kariery wydała 13 tomów poezji, w tym takie jak „Dlatego żyjemy” (1952), „Wołanie do Yeti” (1957), „Ludzie na moście” (1986) i „Tutaj” (2009). Jej twórczość została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków. Ponadto publikowała przekłady poezji, głównie z języka francuskiego i niemieckiego.

Wisława Szymborska otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrodę im. Goethego (1991), Nagrodę Herdera (1995), Nagrodę Nobla (1996) oraz Order Orła Białego (2011). Była również honorową członkinią American Academy of Arts and Letters.

Wielcy Polacy na miniaturowych dziełach sztuki

Emisja poświęcona Wisławie Szymborskiej to kontynuacja walorów dedykowanych znanym i ważnym dla kraju osobistościom wyróżnionym przez Sejm i Senat RP Patronami 2023 Roku.

W czerwcu br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartkę pocztową poświęconą Janowi Matejce. Walor prezentuje obrazy "Autoportret" (1887r.) i "Wernyhora" (1884r.) należące do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

W styczniu Spółka wydała znaczek pocztowy z portretem Mikołaja Kopernika pochodzącym z epitafium Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku.

W lutym ukazały się dwa walory: koperta z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej z Domem Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wspólny znaczek Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej prezentujący dzieło Jana Matejki pt. „Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 144 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25mm x 39,5 mm
arkusz sprzedażny: 12 znaczków w układzie tête-bêche
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 07.07.2023 r.