@@include('build/svg-sprite.svg')
600 lat historii Garwolina na jubileuszowym znaczku emisji „Miasta polskie”
Filatelistyka

600 lat historii Garwolina na jubileuszowym znaczku emisji „Miasta polskie”

Garwolin to jedno z najstarszych miast Mazowsza, które w tym roku obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalny walor filatelistyczny. Wydanie znaczka, w sposób  symboliczny, jest nie tylko oddaniem hołdu bogatej historii Garwolina, lecz także wyrażeniem wdzięczności wobec lokalnej społeczności zaangażowanej w ochronę dziedzictwa miasta kształtującego się na przestrzeni wieków.

W ramach kolejnej emisji "Miasta polskie”, na znaczku projektu Andrzeja Gosika, umieszczono pomnik św. Anny i neobarokową kolegiatę Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Wydawnictwo filatelistyczne wzbogacone zostało kopertą FDC przedstawiającą panoramę miasta, którą uzupełnia historyczny datownik z pocztową pieczęcią lakową Garwolina.

W uroczystej prezentacji znaczka udział wzięli m.in. Maria Koc - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Woźniak - Poseł na Sejm RP oraz Wiesław Włodek - wiceprezes Poczty Polskiej.

Rys historyczny miasta Garwolin

Garwolin, leżący na terenie dawnej ziemi czerskiej , to jeden z najstarszych ośrodków miejskich na południowo-wschodnim Mazowszu. W 1407 r. wioskę nabył książę mazowiecki Janusz I, który w 1423 r. nadał Garwolinowi prawa miejskie.

Podczas I wojny światowej w Garwolinie działały tajne oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej podległe Józefowi Piłsudskiemu. W trakcie wojny polsko-sowieckiej Garwolin był miejscem stacjonowania sztabu Marszałka Józefa Piłsudskiego, który dowodził kontrofensywą nad Wieprzem, odpierając Armię Czerwoną spod Warszawy. Podczas II wojny światowej na tym terenie działały oddziały Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich. Wojna przyniosła ogromne straty materialne i ludnościowe dla miasta. W wyniku bombardowań niemieckich, Garwolin został zniszczony w ponad 70%. Liczba mieszkańców zmniejszyła się o połowę.

Obecnie Garwolin jest sercem powiatu garwolińskiego i ważnym ośrodkiem w pobliżu stolicy. Miasto ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu i stanowi istotny wkład w kształtowanie patriotyzmu gospodarczego. Dzięki dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze i strategicznemu położeniu Garwolin przyciąga inwestycje i wspiera lokalne przedsiębiorstwa.

Tegoroczne walory filatelistyczne emisji „Miasta polskie”

W styczniu bieżącego roku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalną kartkę pocztową, dedykowaną obchodom 600-lecia nadania praw miejskich Latowiczowi. Walor filatelistyczny przedstawia kościół parafialny pw. św. Walentego, w którym znajduje się zabytkowy obraz Matki Bożej Łaskawej – Latowickiej.

Kolejnym miastem, którego atrakcje zostały uwiecznione na znaczku pocztowym, jest Kruszwica. Grafika waloru prezentuje panoramiczny widok na Mysią Wieżę i malownicze jezioro Gopło. Emisję uzupełniła koperta FDC z panoramą Kruszwicy.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartości: 1 zł
nakład: 2 000 000 szt. powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data obiegu: 5 czerwca 2023 r.