Perła Ziemi Przeworskiej uhonorowana jubileuszowym znaczkiem pocztowym
Filatelistyka

Perła Ziemi Przeworskiej uhonorowana jubileuszowym znaczkiem pocztowym

Bazylika kolegiacka pw. Ducha Świętego w Przeworsku, jedno z najcenniejszych polskich zabytków późnego gotyku, obchodzi w tym roku 550-lecie konsekracji. W ramach tego jubileuszu Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający zabytkową świątynię, która od wieków przyciąga pielgrzymów i turystów swoją niepowtarzalną architekturą.
 
Na znaczku, zaprojektowanym przez Jarosława Ochendzana, zaprezentowano zdjęcie Bazyliki kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku wykonane zimową porą. Emisję uzupełnia koperta FDC, która przedstawia wnętrze bogato zdobionego ołtarza głównego świątyni.
 
- To wydawnictwo, które ma przyczyniać się do budowania tożsamości religijnej Polaków. Naszym zamiarem było upamiętnienie nie tylko pięknej zabytkowej bazyliki kolegiackiej pw. Ducha Świętego w Przeworsku z XV wieku, ale przede wszystkim uczczenie miejsca o niebagatelnym znaczeniu. To obiekt szczególnego kultu – męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa –  napisał Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej w liście skierowanym do uczestników uroczystej prezentacji znaczka, który został odczytany przez Krzysztofa Górskiego, dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki.
 
Zakon Stróżów Bożego Grobu w Jerozolimie, zwany Bożogrobcami, dotarł do Przeworska w 1394 r. W latach 1430-1470 Bożogrobcy wznieśli w Przeworsku wspaniałą bazylikę, która zachwyca współczesnych parafian, pielgrzymów i turystów. Bożogrobcy służyli w parafii przez 452 lata, przekazując podstawowe prawdy chrześcijaństwa. Organizowali liczne nabożeństwa pasyjne i działali charytatywnie.
 
Istnieje silne powiązanie "Przeworskiej Jerozolimy" z Ziemią Świętą. Bazylika pełni funkcję Sanktuarium Grobu Bożego, jedynego takiego miejsca obok Jerozolimy i Miechowa. Jubileusz 550-lecia konsekracji Bazyliki jest okazją do poznania dziedzictwa bożogrobców i odwiedzenia Kaplicy Bożego Grobu. To wyjątkowa świątynia i perła Ziemi Przeworskiej.
 
Jubileuszowe emisje poświęcone polskim zabytkom sakralnym
 
Misją Poczty Polskiej jest upamiętnianie ważnych rocznic i jubileuszy dotyczących postaci oraz obiektów sakralnych przyczyniających się do budowania tożsamości religijnej Polaków, którym regularnie poświęca walory filatelistyczne.
 
W kwietniu br. Spółka wprowadziła do obiegu walor obiegowy emisji „900-lecie Diecezji Włocławskiej” przedstawiający krzywaśń pastorału bpa Macieja z Gołańczy i herb diecezji włocławskiej. W grafice koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC) zaprezentowano bullę papieża Eugeniusza III z 1148 r. z widokiem katedry pw. Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Na datowniku znalazło się logo jubileuszu z kopią ikony Jasnogórskiej i nazwą emisji.
 
 
O znaczku:
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1
wartość: PRIORYTETOWY S
nakład: 4 000 000 szt. powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data obiegu: 18 czerwca 2023 r.