@@include('build/svg-sprite.svg')
Wspieramy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
O Poczcie Polskiej

Wspieramy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Głównym celem Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest kultywowanie pamięci o bohaterskich Pocztowcach, którzy w pierwszych godzinach II Wojny Światowej stawili czoła niemieckiemu agresorowi. Poczta Polska ponownie wspiera działalność gdańskiego Muzeum.

Muzeum Poczty Polskiej to nie tylko zwykła instytucja muzealna, ale przede wszystkim miejsce pamięci. W historycznym budynku, w którym usytuowana jest ta placówka, 1 września 1939 roku miała miejsce dramatyczna walka polskich Pocztowców, zaciekle broniących Urzędu. O godzinie 4:45, równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali UP Gdańsk 1. W trakcie ataku w gmachu pocztowym przebywało 43 Pocztowców z Gdańska, 10 Pocztowców delegowanych z Bydgoszczy oraz jeden gdański kolejarz. Zdecydowana przewaga liczebna oraz militarna niemieckich agresorów nie dała obrońcom Urzędu najmniejszych szans na zwycięstwo. Bronili się jednak dzielnie, dopiero o godzinie 19:00 podjęto decyzję o kapitulacji. W trakcie starć zginęło 13 Pocztowców, a 10 zostało ciężko rannych.

Poczta Polska, kontynuując współpracę z Muzeum Poczty Polskiej, unaocznia, jak ważna jest pamięć o bohaterskich pracownikach z Gdańska. Pocztowcy dali przykład ogromnej odwagi, ale również przywiązania do Ojczyzny i najważniejszych wartości, takich jak honor i wolność. To postawy godne utrwalenia w pamięci zbiorowej – mówi Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

W gdańskim Muzeum zebrano pamiątki, które opowiadają o życiu Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, archiwalne zdjęcia pracowników Poczty Polskiej, dowodzącego obroną placówki ppor. Konrada Guderskiego oraz jego zastępcy Alfonsa Flisykowskiego, dyrektora Poczty w Wolnym Mieście Gdańsku Jana Michonia i naczelnika Józefa Wąsika. W gablotach umieszczone zostały dokumenty pocztowe i osobiste przedmioty Obrońców Poczty: okulary, pieczątki, klucze, obrączka, guziki z wizerunkiem orła.

Misją Muzeum jest również edukacja historyczna, w siedzibie placówki prowadzone są lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży o historii Obrony Poczty Polskiej. W budynku mieści się również siedziba Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej, zrzeszającego rodziny Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.