Poczta Polska wyróżniona za wprowadzenie Q-Doręczeń

Poczta Polska wyróżniona za wprowadzenie Q-Doręczeń

"Giganci Biznesu" to nowa inicjatywa grupy Polska Press. Kapituła konkursowa nagradza marki, instytucje i osobowości, które przyczyniają się do bezpieczeństwa kraju, a także aktywnie wspierają i rozwijają jej potencjał społeczno-gospodarczy oraz ekonomiczno-biznesowy. W tym roku, za projekt wdrożenia Q-Doręczeń, wyróżnienie otrzymała Poczta Polska.

Nagrodę podczas uroczystej gali finałowej odebrał osobiście prezes Spółki Krzysztof Falkowski.

– Otrzymane wyróżnienie to dla cyfryzującej się Poczty Polskiej wielka nobilitacja. Znaleźliśmy się w elitarnym gronie firm szczególnie zasłużonych dla rodzimej gospodarki. Cieszę się, że obrany przez nas kierunek zmian, czyli przenoszenie coraz szerszego wachlarza usług do przestrzeni wirtualnej, konsekwentne zbliżanie się do Klienta, znalazło uznanie kapituły konkursowej – podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej. 

Z Q-Doręczeń mogą korzystać podmioty niepubliczne, czyli np. firmy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, adwokaci oraz osoby fizyczne w komunikacji pomiędzy sobą. Dotychczas z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego można było korzystać wyłącznie w komunikacji z podmiotami publicznymi – takimi jak organy władzy publicznej, w tym administracji samorządowej. Teraz usługa ma szerszy zakres.

Usługi publiczne są dużym ułatwieniem dla firm i obywateli. Korzystając z nich, mogą załatwić sprawy urzędowe, bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca w kraju i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wydarzenia z ostatnich lat, znacząco wpływające na nasze codzienne funkcjonowanie, pokazały jak ważna jest możliwość załatwiania bieżących spraw na odległość, za pośrednictwem Internetu. Rozwój usług elektronicznych sprawił, że ryzyko zagrożeń wynikających z pandemii, w tym brak możliwości załatwienia spraw urzędowych w sposób tradycyjny, zostało zniwelowane w sposób systemowy.

Projekt doręczeń elektronicznych to szereg korzyści społecznych i środowiskowych. Udostępnienie elektronicznego kanału komunikacji między różnymi podmiotami wpłynie na rozwój usług cyfrowych oraz zwiększy poziom elektronizacji społeczeństwa. Po docelowym, 100% wdrożeniu rozwiązania w jednostkach administracji publicznej oraz w sektorze przedsiębiorstw, przełoży się na redukcję zużycia papieru. Przeniesienie korespondencji do świata cyfrowego ograniczy również pozostawienie tzw. śladu węglowego do atmosfery, nierozerwalnie łączącego się z transportem samochodowym (tradycyjny przewóz przesyłek).

System zapewnia bezpieczeństwo przesyłki i jej integralność, dowody potwierdzające poszczególne zdarzenia, które są opatrzone kwalifikowanym znacznikiem czasu i zabezpieczone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną dostawcy.