Poczta Polska i argentyńska ze wspólną emisją znaczków
Filatelistyka

Poczta Polska i argentyńska ze wspólną emisją znaczków

Garncarz Rdzawy i Czubatka to bohaterowie najnowszych znaczków pocztowych. Wyjątkowe emisje przyrodnicze o tytule „Ptaki Argentyny oraz Polski” weszły do obiegu 25 listopada br.

Wypełniając swoją edukacyjną rolę, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki upamiętniające nie tylko postaci i wydarzenia ważne dla naszej Ojczyzny, lecz także pokazuje tematy z dziedziny techniki, kultury, nauki czy przyrody. Przykładem tej ostatniej jest najnowsza emisja „Ptaki Argentyny oraz Polski” z dwoma znaczkami i dedykowaną kopertą pierwszego dnia obiegu.

Autorem polskiego znaczka jest Paweł Myszka. Do zaprojektowania grafik wykorzystał zdjęcia Macieja Zdziarskiego, autora fotografii Czubatki oraz J. Ghiorzo – Garncarza Rdzawego, którego projekt stworzyła Maria de Los Angeles Nores. Wspólna emisja z Argentyną powstała we współpracy z Ambasadą RP w Buenos Aires.

Znaczki wykonano techniką rastra stochastycznego użytą w procesie produkcji. Pozwala ona na wyeksponowanie najdrobniejszych szczegółów upierzenia przedstawionych ptaków. W barwnej grafice obu znaczków, na tle ptaków, zostały wkomponowane ich polskie i łacińskie nazwy, tytuł emisji oraz napis: Polska. Koperta FDC prezentuje oba znaczki, ich wspólną grafikę, nazwę emisji „Ptaki Argentyny oraz Polski” i datownik z datą wprowadzenia do obiegu.

Oba gatunki ptaków budują nietypowe konstrukcje, o których warto wspomnieć. Gniazdo Garncarza Rdzawego zbudowane jest z trzciny i mułu, przypomina bardzo zamknięty garnek gliniany lub chlebowy piec. Wysiadywaniem jaj i opieką piskląt zajmuje się samiec i samica. Czubatka jako ptak lęgowy o średniej liczebności jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Do budowy swoich gniazd wykorzystuje spróchniałe drzewa, w których drąży dziuple. Ciekawostką jest to, że czubatka gromadzi pożywienie na zimę, które wciska w spękania kory na drzewie, gdzie ma dziuple lub w mech ją pokrywający. Znajdują się one nisko nad ziemią (zazwyczaj do 1,5 m) i wykładane są mchem, trawami i porostami, zwieńczane zaś – włosiem i sierścią. Sporadycznie ptaki te wykorzystują też gniazda wiewiórek lub budki lęgowe, ale tylko wtedy, gdy nie będą się one znajdowały zbyt blisko ludzi, co wynika z ich płochliwości.

Poczta Polska w przeszłości wielokrotnie wydawała znaczki z podobiznami ptaków. Pierwsze dwa wydania emisji „Polskie ptaki” objęły znaczki w formie bloków, przedstawiające Zimorodka Zwyczajnego w 2014 r., a w 2019 r. przedstawiła na znaczkach: Bociana Białego, Czarnego, Czaplę Białą oraz Siwą. Natomiast w 2015 i 2017 roku do obiegu trafiły znaczki z ośmioma gatunkami rodzimych sów, m.in. Puchacza, Płomykówki, Puszczyka Mszarnego czy Uszatki. W 2019 roku wszedł do obiegu również znaczek emisji Europa prezentujący Ziębę Zwyczajną.

 

O znaczkach:

Autor projektu: Paweł Myszka

Liczba znaczków: 2

Wartości: 4 zł 

Nakład: 240 000 szt. (po 120 000 każdego)

Technika druku: offset + raster stochastyczny

Format znaczka: 51 mm x 39,5 mm

Papier: fluorescencyjny

Arkusz sprzedażny: 8 znaczków 

Data wprowadzenia do obiegu: 25 listopada 2022 r.