@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska automatyzuje sortownię w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą
Logistyka

Poczta Polska automatyzuje sortownię w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą

Poczta Polska przygotowuje się do instalacji nowoczesnego sortera paczkowego w podbydgoskiej hali logistycznej. Spółka podpisała umowę z wykonawcą, który zrealizuje prace budowlane umożliwiające montaż nowoczesnego sortera paczkowego.

Przemodelowanie i unowocześnienie pocztowej sieci logistycznej, to strategiczny projekt realizowany aktualnie przez Spółkę. Po rozpoczęciu prac adaptacyjnych w sortowniach we Wrocławiu i Lublinie oraz zawarciu umowy na nowy obiekt logistyczny dla Warszawy, rozpoczyna się adaptacja obiektu w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą.

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę - firmę REVBUD S.A. z Torunia na realizację prac adaptacyjnych w hali logistycznej WER Lisi Ogon. Zakres zaplanowanych prac to przebudowa głównej hali logistycznej, która umożliwi montaż sortera przesyłek paczkowych. Dodatkowo powstaną dwa budynki: magazynowo-ekspedycyjny oraz biurowy, bezpośrednio połączone z istniejącą halą.

Po rozpoczęciu prac modernizacyjnych w naszej wrocławskiej i lubelskiej hali, przyszedł czas na sortownię w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą. Poczta Polska kompleksowo podchodzi do zagadnienia optymalizacji i poprawy efektywności procesów logistycznych, której efekty wkrótce odczują mieszkańcy całego kraju. Modernizacja naszych obiektów i dostosowanie ich do zwiększającego się wolumenu przesyłek paczkowych to kolejny krok w kierunku nowoczesności i poprawy efektywności obsługi przesyłek dla klientów biznesowych i indywidualnych – podkreśla Krzysztof Falkowski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

W ramach zaplanowanych prac w istniejącym obiekcie logistycznym, firma wykonawcza dokona przebudowy w środkowej części hali oraz przeniesienia wszystkich niezbędnych instalacji pod przyszłą maszynę sortującą. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w 10 nowych doków przeładunkowych oraz pomieszczenia biurowe, socjalne, techniczne, porządkowe. W wyniku prowadzonych prac zmianie ulegnie również układ wewnętrznych dróg komunikacyjnych.

Od północnej części hali powstanie obiekt magazynowo-ekspedycyjny o powierzchni 566 m2, który przylegać będzie bezpośrednio do ściany budynku technologicznego. Będzie on pełnił m.in. funkcję składowania opakowań zbiorczych oraz wspierania procesów logistycznych związanych z wydawaniem przesyłek kurierom. Na jego dwóch przeciwległych ścianach zaprojektowano łącznie 14 bram kurierskich, dostępnych z poziomu zero. Do nowych doków doprowadzone zostaną drogi dojazdowe, a także zmodernizowany zostanie układ placów manewrowych, co umożliwi szybsze wydawanie posortowanych przesyłek.

Drugim z zaplanowanych obiektów będzie dwukondygnacyjny biurowiec usytuowany od południowej strony hali technologicznej o powierzchni 335 m2. W nowo zaprojektowanym budynku znajdować się będą m.in. pomieszczenia biurowe, szkoleniowe, techniczne, czy socjalne.

W wyniku przeprowadzonych prac łączna powierzchnia użytkowa sortowni w Lisim Ogonie zwiększy się o ponad 900 m2. Równocześnie z prowadzonymi pracami adaptacyjnymi jeszcze w tym roku zostało zaplanowane rozpoczęcie montażu sortera do automatycznego rozdziału paczek.

Obserwując obecną sytuację rynkową i rozwijający się rynek e-Commerce, bardzo istotne jest posiadanie właściwie zlokalizowanych i wyposażonych obiektów logistycznych. To kluczowe dla skrócenia czasu dostawy przesyłek do Klienta, szczególnie paczek kurierskich Pocztex. Dzięki tej inwestycji wzrośnie efektywność obsługi oraz zwiększy się konkurencyjność i jakość oferowanych usług – podkreśla Andrzej Bodziony, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska realizuje projekt transformacji sieci logistycznej do obsługi zwiększającego się wolumenu przesyłek KEP (kurier, ekspres, paczka). Architektura Sieci Logistycznej to jedna z najważniejszych inicjatyw strategicznych Poczty Polskiej. Realizacja tego projektu umożliwi płynną transformację obecnej sieci logistycznej, przystosowanej głównie do obsługi listów, do sieci docelowej, w której prym wieść będą przesyłki KEP i e-Commerce.

W ostatnim czasie rozpoczęły się również prace adaptacyjne sortowni we Wrocławiu i Lublinie. Mają one na celu modernizacje istniejących hal logistycznych, jak również dostosowanie realizowanych na niej procesów pod instalację nowych sorterów paczkowych.