Rusza II edycja studiów EMBA na AMW współorganizowanych przez Pocztę Polską

Rusza II edycja studiów EMBA na AMW współorganizowanych przez Pocztę Polską

Już dziś, tj. 8 października na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, nowy rok akademicki rozpoczęli studenci II edycji studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration na kierunku „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi” organizowanych w partnerstwie z Pocztą Polską S.A.

Studia obejmują tematykę z zakresu szeroko rozumianego IT, w szczególności z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem. Inauguracja nastąpiła z udziałem kadm. prof. dr hab. Tomasza Szubrychta, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej oraz Krzysztofa Falkowskiego, prezesa zarządu Poczty Polskiej S.A.

Poczta Polska jest partnerem studiów, które łączą cyberbezpieczeństwo i zarządzanie w sektorze gospodarczym, z uwagi na zdiagnozowaną potrzebę - w tak dużej i wielofunkcyjnej organizacji, jaką jest Spółka – związaną z tym obszarem. Spółka pełni merytoryczny nadzór nad studiami jako największa firma infrastrukturalna w Polsce, świadcząca – w szerokim i coraz bardziej rozległym zakresie – usługi cyfrowe na rzecz państwa i obywateli. Ponadto partnerami kierunku EMBA w AMW w Gdyni są także m.in. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i ISSA Polska. Pierwsza edycja okazała się sukcesem. Na kolejną zapisało się blisko 50 osób.

Fakt, że tyle osób wybiera studia z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem na poziomie EMBA, świadczy o ogromnej potrzebie podnoszenia kompetencji w technologizującym się świecie. Nasze studia prowadzą  nie tylko do zdobycia wiedzy i dyplomu cenionej uczelni, ale także umożliwiają nawiązanie kontaktów w środowisku eksperckim. Oferta studiów, których partnerem jest Poczta Polska zapewnia, w naszej ocenie, możliwość uczenia się od najlepszych, od osób cenionych na rynku i będących autorytetami w swojej dziedzinie. Jesteśmy przekonani, że tę wiedzę absolwenci będą mogli z sukcesem wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Nasza Spółka bierze udział w tym wyjątkowym projekcie edukacyjnym, gdyż intensywnie inwestujemy w rozwój technologiczny, a co za tym idzie konieczne jest także podnoszenie kompetencji kadr, by z powodzeniem świadczyć usługi cyfrowe m.in. wynikające z ustawy o e-Doręczeniach – powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Celem studiów jest również wypełnienie luki związanej z deficytem ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym tych posiadających kompetencje zarządcze. Obecnie liczba uczelni w Polsce oferujących specjalizację z tego zakresu wciąż pozostaje niewystarczająca. Szacuje się, że blisko 70 proc. firm cierpi na niedobór cyfrowych kadr.

Tematyka studiów została podzielona na 9 bloków przedmiotowych, w ramach których odbędą się zajęcia z obszarów m.in. cyberbezpieczeństwa, IT, prawa, ekonomii, HR i marketingu. Słuchacze EMBA zdobędą także wiedzę z zakresu m.in. finansów dla kadry zarządczej, prawnych aspektów zarządzania usługami kluczowymi, prawa gospodarczego, komunikacji kryzysowej i PR, a także zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji. Z kolei Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, jako partner studiów, zaprosi słuchaczy do uczestnictwa w grze symulacyjnej Cybertwierdza.

 – Jestem dumny, że nasza oferta edukacyjna spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem. Niemal od razu po uruchomieniu rekrutacji mieliśmy komplet słuchaczy na drugą edycję studiów EMBA z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi. Jestem przekonany, że to ważny i zarazem strategiczny dla państwa i firm kierunek studiów. Czuję radość, że edukujemy ekspertów w tej stosunkowo nowej i niezwykle potrzebnej dziedzinie. Nowej, gdyż liczba uczelni oferujących studia EMBA z zakresu cyberbezpieczeństwa wciąż jest niewielka, jak na potrzeby rynku. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni coraz bardziej akcentuje swój wkład w kształcenie specjalistów z obszarów cyfrowych. Wielokrotnie już podkreślałem, że EMBA traktuję jako ukoronowanie naszych inicjatyw edukacyjnych ostatnich lat. Dlatego jest mi niezmiernie miło powitać nowych studentów zainteresowanych naszą ofertą – powiedział rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. 

Poczta Polska, jako operator narodowy i firma świadcząca usługi pocztowe, kurierskie, logistyczne i finansowe, stale musi mierzyć się z zagrożeniami, jakie wiążą się z cyfryzacją. Spółka nieustannie pracuje nad zwiększeniem wiedzy oraz świadomości użytkowników Internetu. Poczta Polska na bieżąco monitoruje, analizuje i reaguje na podejrzane zachowania w sieci, których celem jest wykorzystywanie marki do działań o charakterze cyberprzestępczym.

Pomysłodawcą utworzenia studiów EMBA we współpracy z AMW jest były prezes Poczty Polskiej, p. Tomasz Zdzikot.