@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska upamiętniła jubileusz odkrycia pradziejowych kopalń
Filatelistyka

Poczta Polska upamiętniła jubileusz odkrycia pradziejowych kopalń

100-lecie odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego zostało upamiętnione na kartce pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. Poczta Polska wprowadziła ją 16 lipca br.

Główne obchody stulecia unikatowych w swoim rodzaju kopalń odbyły się z udziałem przedstawicieli Poczty Polskiej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Spółka 16 lipca wprowadziła tam kartkę „100.rocznica odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach”. W uroczystości uczestniczył Rafał Nowak, wicewojewoda Świętokrzyski oraz Krzysztof Górski, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej, który odczytał list od Tomasza Zdzikota, prezesa zarządu Poczty Polskiej.

Obok „Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” nie da się przejść obojętnie. To miejsce unaocznia, jak bogate wnętrze ma nasza matka – Ziemia. Tu także młode pokolenia Polaków mogą „dotknąć” historii, poznać warunki i narzędzia używane w górnictwie od wieków. Ten niezwykły i unikatowy obszar bez wątpienia zasługuje na promocję na naszych pocztowych wydawnictwach – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Wydawnictwo jest bardzo charakterystyczne i utrzymane w tonacji z epoki, kiedy kopalnie zostały odkryte. Kartka pocztowa, zaprojektowana przez Joannę Fleszar-Haspert, w znaku opłaty pocztowej prezentuje wizerunek wybitnego archeologa i paleontologa, prof. Jana Samsonowicza. To on swoje badania terenowe prowadził na terenie powiatu opatowskiego i to właśnie on sto lat temu odkrył wyjątkowe złoża krzemienia pasiastego w neolitycznych pradziejowych kopalniach. W tle znaczka na kartce znalazło się również zdjęcie przedstawiające badania archeologiczne kopalń jamowych z 1982 roku. Część ilustracyjna kartki pokazuje natomiast fotografię kopalni filarowo-komorowej oraz bryły krzemienia pasiastego.

Ta wyjątkowa emisja dotyczy unikatowych, bo bardzo rzadkich kopalń –uznanych w 1994 roku za pomnik historii Polski, a w 2019 roku wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Krzemionki niewątpliwie należą do miejsc szczególnych, gdzie teraźniejszość spotyka się z prehistorią, gdzie młode pokolenia Polaków mogą „dotknąć” przeszłości i poznać warunki oraz narzędzia używane w górnictwie od wieków. Poczta Polska swoją emisją włącza się w tak ważne krzewienie wiedzy o dziedzictwie kulturowym i historycznym Polski.

O kartce:

100. rocznica odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach
autor projektu kartki: Joanna Fleszar-Haspert
liczba kartek: 1
wartość: A
nakład: 5 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16 lipca 2022 r.