Poczta Polska we współpracy z MSZ wyemitowała znaczek „Polacy światu”
Filatelistyka

Poczta Polska we współpracy z MSZ wyemitowała znaczek „Polacy światu”

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający postać cenionego architekta – Józefa Gosławskiego. Najnowszy walor filatelistyczny powstał przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i rozpoczyna serię „Polacy Światu”. Celem projektu polonijnego realizowanego przez MSZ, w który włączyła się Spółka, jest popularyzacja wiedzy o wybitnych Polakach, których dokonania znajdują uznanie i podziw za granicami Ojczyzny. 

Na znaczku przedstawiono gmach Rady Miejskiej w Baku autorstwa Józefa Gosławskiego. Ten monumentalny 3‑kondygnacyjny budynek o cechach architektury barokowej i klasycystycznej do dziś uważany jest za najlepszy obiekt administracyjny w stolicy Azerbejdżanu i najważniejszy projekt polskiego architekta. Wzdłuż górnej krawędzi znaczka umieszczono: napis „POLSKA” i oznaczenie nominału 4 zł, a wzdłuż prawej krawędzi nazwę serii – „Polacy światu”. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona  wizerunek Józefa Gosławskiego w otoczeniu rodziny, zaprojektowany w oparciu o jedno z niewielu zachowanych zdjęć słynnego architekta. 

– Tylko przez 12 lat swojej kariery architekta miejskiego w Baku, Józef Gosławski zmienił i nadał nowe oblicze temu miastu. Był i jest przykładem Polaka, który tworzył poza Polską, ale w sercu zawsze był Polakiem. Cieszy mnie niezmiernie, że Poczta Polska włączyła się do programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polacy Światu” i kontynuując tradycje takich mistrzów projektantów - znaczków jak Czesław Słania, prezentuje kolejny znaczek poświęcony „znanym nieznanym” Polakom, którzy poza Polską stworzyli niepowtarzalne dzieła, realizowali wielkie przedsięwzięcia, byli pionierami postępu, odkrywcami, ale zawsze pielęgnowali pamięć o Polsce i działali dla jej dobra – podkreśla wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk. 

 Józef Gosławski (1865-1904) urodził się w Warszawie, w polskiej rodzinie szlacheckiej. Po ukończeniu studiów w Petersburgu został oddelegowany do Baku, do budowy nieistniejącego już dzisiaj soboru Aleksandra Newskiego. Już rok później został mianowany naczelnym architektem miasta. Od tej pory architektura Baku zaczęła nabierać własnego stylu i wyrazu. Twórcza aktywność Gosławskiego w latach 1893-1900 poskutkowała zaprojektowaniem i wybudowaniem 12 budynków, które zmieniły architektoniczne oblicze miasta, w tym Bakijskiej Rady Miejskiej przedstawionej na znaczku pocztowym. Na przestrzeni krótkiej, lecz intensywnej działalności, nasz rodak dał się poznać jako wybitny architekt. Dzieła Józefa Gosławskiego są dziś zabytkami architektury światowej klasy i znajdują się pod ochroną rządu azerbejdżańskiego. 

 Polska dała światu wiele wybitnych i kreatywnych umysłów. Badacze, naukowcy, pisarze, architekci, wynalazcy, artyści – każdy z nich zasłużył się dla świata czymś wyjątkowym. O wielu naszych rodakach docenianych na świecie dziś nie pamiętamy lub wiemy niewiele. Dlatego, włączając się w akcję Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rozpoczęliśmy nową serię znaczków, poświęconą propagowaniu wiedzy o tych wybitnych ludziach. Większość przypadków jest niesamowicie ciekawa, a przede wszystkim może być inspiracją dla naszego codziennego życia oraz oczywiście powodem do dumy narodowej. Pierwszym bohaterem serii jest wybitny twórca perełek architektonicznych Baku, autor ponad 40 projektów, Józef Gosławski, pierwszy, naczelny architekt miasta Baku. Mam nadzieję, że nasz najnowszy znaczek znajdzie uznanie w oczach filatelistów – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej S.A.

Wielu naszych rodaków dokonywało wielkich odkryć i tworzyło niepowtarzalne dzieła poza granicami Polski, w różnych zakątkach globu, najczęściej z powodu zesłania lub przymusowej emigracji. Emigracyjna rzeczywistość często była trudna i wyboista. Mimo wszystko, zasłynęli w świecie odnosząc sukces, w bardzo różnych dziedzinach. Projekt „Polacy Światu” stanowi unikatową i cenną inicjatywę pozwalająca przywrócić pamięć o wybitnych Polakach, sławnych i docenianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub zapomnianych w Polsce.  

Projekt powstał dzięki współpracy Poczty Polskiej z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i placówką dyplomatyczną RP w Baku. 

O znaczku: 
autor projektu: Poczta Polska S.A.
liczba znaczków: 1
wartość: 4,00zł
nakład: 140 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 54 mm x 40,5 mm 
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 35 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 31 stycznia 2022 r.