Poczta Polska wygrywa konkurs filatelistyczny EUROPA 2021
Filatelistyka

Poczta Polska wygrywa konkurs filatelistyczny EUROPA 2021

Złoty medal w konkursie EUROPA 2021 na najpiękniejszy znaczek pocztowy zdobył polski walor filatelistyczny przedstawiający rysia euroazjatyckiego. Tematem tegorocznej edycji były „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas zgromadzenia plenarnego PostEurop 6 października 2021 r. Znaczek autorstwa Bożydara Grozdewa z ciekawą grafiką rysia, wyprzedził na finiszu propozycje znaczków z Wysp Alandzkich z żabą moczarową i Ukrainy z niedźwiedziem brunatnym.   

Ryś okazał się zwierzęciem najczęściej przestawianym na konkursowych znaczkach operatorów zrzeszonych w PostEurop. Na prezentację tego drapieżnika zdecydowały się także: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Francja, Litwa i Hiszpania. Jednak to propozycja Poczty Polskiej z grafiką rysia, który zanika w wymownej postępującej eksplozji zagrożeń ekologicznych, spotkała się z uznaniem odbiorców. 

– Złoty medal na arenie międzynarodowej w tak ważnym temacie społecznym i wśród tak znakomitej konkurencji napawa nas zrozumiałą dumą. Sukces ten jest namacalnym dowodem, że polska filatelistyka stanowi europejską czołówkę. Nasz projekt w sposób symboliczny ukazuje stan naszej planety, wyzwania, zagrożenia i najpilniejsze potrzeby w obszarze ekologii. Znaczki pocztowe to nie tylko nośniki tego ważnego przekazu, ale także małe dzieła sztuki o wartości kolekcjonerskiej i artystycznej. Chciałbym serdecznie pogratulować i podziękować autorowi znaczka, a także całemu sztabowi osób zaangażowanych w ten projekt – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.

Warto zaznaczyć, że Bożydar Grozdew jest na stałe związany z Pocztą Polską, a tegoroczna emisja „EUROPA” weszła do obiegu 21 kwietnia 2021 r. Warstwa graficzna znaczka w czytelny sposób oddaje zagrożenie zaniknięcia tego gatunku. Znaczek w fazie projektowej był konsultowany z Polską Akademią Nauk.

W roku 2021 po raz pierwszy laureatów wyłoniono w trzech oddzielnych panelach głosowania: od 9 maja 2021 do 9 września 2021 roku zbierano online głosy oddane przez internet w głosowaniu otwartym dla szerokiej publiczności śledzącej konkurs, równocześnie głosy oddawali przedstawiciele administracji pocztowych, czyli członków PostEurop, a następnie 29 września 2021 roku głosowali eksperci zasiadający w komisji jury. Podsumowanie punktacji ze wszystkich trzech paneli wyłoniło zdobywcę złotego medalu.  

To drugie zwycięstwo Poczty Polskiej w konkursie PostEurop. W ubiegłym roku polski operator narodowy wygrał w kategorii jury, proponując znaczek o tematyce „Dawne szlaki pocztowe”. W 2018 roku wydawnictwo Poczty przedstawiające most w Tczewie zajęło II miejsce w głosowaniu internautów. 

W ramach współpracy europejskich administracji pocztowych od 1956 roku wydawane są specjalne znaczki serii EUROPA. Emisje o różnych tematach – pokazujących wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy – zawsze zawierają oficjalne logo EUROPA – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop.