Poczta Polska obsłuży przesyłki do 120 krajów i terytoriów
Usługi i produkty

Poczta Polska obsłuży przesyłki do 120 krajów i terytoriów

Poczta Polska przywraca możliwość nadawania przesyłek zagranicznych do kolejnych krajów. Zwiększa się zakres świadczenia usług międzynarodowych po utrudnieniach transportowych spowodowanych pandemią. 

Od 27 września br. nastąpią kolejne zmiany dotyczące wysyłania przesyłek zagranicznych. Poczta Polska będzie już obsługiwać korespondencję do 120 krajów. W ostatnim okresie przybyły takie kierunki, jak: Antyle Holenderskie/Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius i Aruba oraz Bhutan, Mali, Nepal, Papua Nowa Gwinea i Turkmenistan.

Poczta Polska od początku września rozszerzyła także zakres usług oferowanych klientom nadającym przesyłki do Senegalu o możliwość nadawania paczek pocztowych priorytetowych. Ponadto na listę krajów i terytoriów objętych wysyłką przesyłek zagranicznych wróciły: Ekwador, Uganda, Paragwaj, Surinam oraz Sint Maarten, czyli terytorium zależne Holandii położone w Małych Antylach. Poczta Polska przyjmuje również przesyłki do terytoriów, które nie są wykazywane w tej liście, ale traktowane jako poczta krajowa przez wyznaczonych operatorów krajów przeznaczenia, np. USA: Wyspy Marshalla, Palau, Wielka Brytania: Szetlandy.

Operator narodowy wznowił także przyjmowanie listów zwykłych i poleconych oraz paczek pocztowych priorytetowych adresowanych do Ekwadoru. Natomiast do Paragwaju, Ugandy, Surinamu oraz Antyli Holenderskich (Sint Maarten, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius) i Aruby można wysłać list zwykły oraz polecony.

Od 9 września klienci wysyłający przesyłki do Kazachstanu korzystają z usługi paczka pocztowa ekonomiczna. Ponadto zostało wówczas wznowione przyjmowanie listów zwykłych i poleconych adresowanych do Kambodży. Natomiast od 3 września br. klienci wysyłający przesyłki do Kanady mogą korzystać z usługi EMS.  Wznowione zostało również przyjmowanie listów zwykłych i poleconych oraz paczek pocztowych priorytetowych adresowanych do Kosowa i Sudanu. Natomiast do Uzbekistanu wysłanie listów zwykłych oraz poleconych.

Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby umożliwić klientom międzynarodową wymianę korespondencji. W związku z przywracaniem transportu lotniczego Poczta Polska rozszerza przyjęcia przesyłek do innych krajów. Przez cały czas analizujemy sytuację i pozostajemy w stałym kontakcie z zagranicznymi operatorami pocztowymi, by sukcesywnie uruchamiać wysyłanie przesyłek zagranicznych do kolejnych krajów.

Informujemy, iż zawieszenie przyjmowania przesyłek pocztowych do innych krajów nie wymienionych powyżej nadal obowiązuje.

W związku ze znacznym zmniejszeniem częstotliwości połączeń lub zawieszeniu połączeń przez linie lotnicze z Polski oraz ograniczeniami w pracach służb eksploatacyjnych operatorów pocztowych w Polsce i zagranicą spodziewane są opóźnienia w doręczaniu przesyłek.

Zawieszenie przyjmowania przesyłek pocztowych do innych krajów nie wymienionych powyżej nadal obowiązuje. 

Po wprowadzonych we wrześniu br. zmianach liczba krajów i terytoriów, do których można wysyłać przesyłki listowe, wzrosła do 120. Lista państw obsługiwanych przez Pocztę Polską jest stale poszerzana, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualizacji. Wykaz krajów i terytoriów wraz z rodzajem świadczonych usług międzynarodowych dostępny jest na stronie Spółki.