Poczta Polska upamiętniła gdańskich Pocztowców w rocznicę wybuchu II wojny światowej
O Poczcie Polskiej

Poczta Polska upamiętniła gdańskich Pocztowców w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Jak co roku Spółka upamiętniła gdańskich Pocztowców, którzy 82 lata temu podjęli heroiczną walkę o utrzymanie reduty polskości w Wolnym Mieście – gmachu Urzędu Pocztowego Gdańsk 1. Po raz pierwszy uroczystości odbywały się w dwóch miejscach i łączyła je prezentacja wprowadzanych do obiegu tego dnia okolicznościowych walorów.  

Tegoroczne obchody niemieckiej agresji na Polskę i bohaterskiej obrony gmachu Urzędu Pocztowego Gdańsk 1 były wyjątkowe, dzięki nawiązaniu współpracy przez Spółkę i Narodowy Bank Polski. Po raz pierwszy w historii, równocześnie wprowadzono do obiegu znaczek pocztowy oraz monetę kolekcjonerską, pod wspólną nazwą emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”. Na obu walorach przedstawiono wizerunki czołowych postaci związanych z obroną gdańskiej Poczty: dr. Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku placówki. Znaczek pocztowy, upamiętniający pocztowych Bohaterów, wydano w nakładzie 168 000 szt.  

Uroczyste prezentacje walorów odbywały się w dwóch lokalizacjach. W Warszawie, w Centrum Pieniądza NBP, w konferencji wzięli udział prezes Poczty Polskiej – Tomasz Zdzikot oraz prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej Spółkę reprezentowali z kolei wiceprezesi: Wiesław Włodek, Krzysztof Falkowski, Mateusz Wodejko oraz Andrzej Bodziony. Po prezentacji walorów, przedstawiciele zarządu wzięli udział w uroczystym otwarciu okolicznościowej wystawy pt. „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”, którą od wczoraj można oglądać przed wejściem do gmachu oraz w holu Urzędu Pocztowego Gdańsk 1. Po oficjalnej części uroczystości wiceprezesi Spółki złożyli wieniec pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.  

Gdańskie obchody rocznicy hitlerowskiej napaści na Polskę, podobnie jak i rok temu, zwieńczyła iluminacja historycznego gmachu UP 1, w którym przez 14 godzin bohatersko bronili się 82 lata temu Polacy. Biało-czerwone neony oraz napis „Pamiętamy 1.09.1939” rozświetliły fasadę historycznego budynku Poczty Polskiej w Gdańsku od godz. 20.00 1 września do 6.00 rano 2 września. 

Wystawę poświęconą bohaterstwu polskich Pocztowców oraz wydarzeniom, jakie zainicjował hitlerowski atak na Polskę 1 września obejrzeć można także w Bydgoszczy, w holu Urzędu Pocztowego 1, w godzinach pracy placówki.