Odliczanie trwa. Ostatnie dni znaczków pocztowych na listach poleconych
Usługi i produkty

Odliczanie trwa. Ostatnie dni znaczków pocztowych na listach poleconych

Kwiecień to ostatni miesiąc z opłatą w postaci znaczka pocztowego na korespondencji poleconej. Od 1 maja br. klienci będą mogli korzystać z nowego rozwiązania w zakresie wysyłki listów rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym. W miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka „R”, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową. Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. „zwykłych”.  

Rozwiązanie usprawni zasady nadawania i jednocześnie ustandaryzuje formy opłaty w zakresie wszystkich przesyłek rejestrowanych. Listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, gdyż analogicznie jak w przypadku paczek i przesyłek kurierskich opłata za nie będzie dokonywana gotówką lub instrumentem płatniczym. Proces przyspieszy obsługę klientów w placówkach pocztowych. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty.  Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika na nalepce R.  

Zmiany w regulaminie świadczenia usług zostały wprowadzone przez Pocztę Polską w maju 2020 roku. Spółka przewidziała wówczas ośmiomiesięczny okres przejściowy, oznaczając 1 lutego 2021 jako termin ich wdrożenia.  

Biorąc jednak pod uwagę liczne prośby klientów, którzy zakupili większe ilości znaczków i pragnęli je wykorzystać jako opłatę za wysyłkę korespondencji, Spółka podjęła ostateczną decyzję o wydłużeniu termin wprowadzenia zmiany do 1 maja 2021.  

Rozwiązanie wejdzie zatem w życie po prawie roku od pierwszego ogłoszenia i wielokrotnej komunikacji w mediach. 

- Znaczki są wpisane w historię Poczty Polskiej od 160 lat. Rozumiemy więc przyzwyczajenia naszych klientów do tej formy opłaty za usługę. Kluczowym aspektem jest dla nas przyspieszenie obsługi i wygoda klientów w placówkach pocztowych, poprzez ustandaryzowanie zasad nadawania przesyłek rejestrowanych i dostosowanie jej do dobrych praktyk, stosowanych także przez innych europejskich operatorów pocztowych – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Obecnie, listy polecone stanowią aż 1/3 wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Warto zaznaczyć, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co ma niewątpliwe przełożenie na usprawnienie procesu logistycznego związanego z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji. Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.  

Klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej:   

  • priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania, pod warunkiem nadania listu do godziny 15:00,  
  • ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania.  

Dodatkowo klienci mogą skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych – elektronicznej.  

Znaczki pocztowe pozostają nadal formą opłaty za wysyłkę listów nierejestrowanych.

Poczta Polska pozostaje także wydawcą pozycji filatelistycznych dla hobbystów z Polski i całego świata, udostępnianych m.in. dzięki subskrypcjom w  sklepie internetowym.

W najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: „Owady pożyteczne”, „Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021”,  „Powstania Śląskie”.