Znaczek upamiętniający powstanie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych
Filatelistyka

Znaczek upamiętniający powstanie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych

W piątek, 16 kwietnia br., Poczta Polska wprowadza do obiegu walor emisji „30. Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”. Trzynasty znaczek wydany w 2021 roku trafi do placówek w całej Polsce.

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku głowy byka i niedźwiedzia, na tle budynku Giełdy. Zwierzęta wybrano ze względu na symbolikę sposobu ich ataku – byk atakując wyrzuca rogami w górę (wzrosty), natomiast niedźwiedź atakuje przyciskając do ziemi (spadki). Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona salę notowań Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).

Najnowszy walor Poczty Polskiej upamiętnia założenie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i przeprowadzoną na niej pierwszą sesję giełdową. GPW stała się symbolem niezależnych finansów po upadku PRL. Ciekawą kwestią, którą warto poruszyć przy okazji tego wydawnictwa jest fakt, że znaczek pocztowy również jest papierem wartościowym, którego wartość często w znaczący sposób przekracza tę nominalną – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

W 2019 roku Spółka wydała znaczki poświęcone finansom Rzeczypospolitej. Na poszczególnych walorach upamiętniono: 100-lecie finansów publicznych, 250-lecie historii budżetu oraz 100-lecie administracji skarbowej.

- Symbolika znaczka zaprojektowanego przez Pocztę Polską  specjalnie dla GPW ukazuje dość charakterystyczny spór giełdowy – optymisty (byka) i pesymisty (niedźwiedzia). Po środku grafiki znajduje się natomiast budynek giełdy, który symbolizuje dobro publiczne jakim jest informacja - „ile kosztuje ryzyko w  gospodarce?”. Są optymiści, którzy uważają,  że ryzyko jest małe i kupują akcje. Są też pesymiści, którzy widzą, że ryzyko w gospodarce rośnie i sprzedają. To jest jedna z najważniejszych funkcji  giełdy - dostarczać informacji o tym ile kosztuje ryzyko w gospodarce - powiedział Marek Dietl, prezes zarządu GPW w Warszawie.

Giełda papierów wartościowych to podmiot, który umożliwia obrót papierami wartościowymi, m.in.: akcjami i obligacjami oraz innymi, dopuszczonymi instrumentami finansowymi. GPW została założona 12 kwietnia 1991 roku, a już cztery dni później odbyła się pierwsza sesja giełdowa, na której notowano akcje pięciu spółek.

O znaczku:

autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 168 000
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 16 kwietnia 2021 r.