„Tryptyk cegłowski” na nowej kartce Poczty Polskiej
Filatelistyka

„Tryptyk cegłowski” na nowej kartce Poczty Polskiej

16 lutego 2021 roku Poczta Polska wprowadzila do obiegu nową kartkę pocztową emisji „Tryptyk cegłowski”. Wydanie kartki jest związane z obchodami 400. rocznicy nadania praw miejskich dla Cegłowa

„Tryptyk cegłowski” to unikalny, późnogotycki ołtarz przenośny dłuta Lazarusa Gertnera – ucznia szkoły mistrza Wita Stwosza. Dzieło powstało w 1510 roku. W wieku XVI zostało przewiezione do kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Cegłowie, gdzie po dziś dzień, jako najwspanialszy zabytek Gminy Cegłów i tej części Mazowsza, stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu.

Poczta Polska, upamiętniając 400. rocznicę nadania praw miejskich dla Cegłowa, 16 lutego 2021 roku, wprowadza do obiegu nową kartkę z serii „Sztuka sakralna” z częścią eksponującą  właśnie „Tryptyk cegłowski”.

- Wspieramy inicjatywy promujące polską kulturę i dziedzictwo narodowe, pragnąc współuczestniczyć w misji edukacyjnej mającej na celu nawiązywanie głębszych więzi z historią i sztuką. „Tryptyk cegłowski” dłuta Lazarusa Gertnera jest niewątpliwie najwspanialszym zabytkiem sztuki sakralnej Mazowsza i właśnie to wybitne dzieło Poczta Polska upamiętnia na emisyjnej kartce, z nadrukowanym znakiem opłaty,  z dumą wprowadzając do obiegu – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

O kartce:

W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym przedstawiono zdjęcie Pomnika X-lecia odzyskania niepodległości z Cegłowa. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA, a w prawym dolnym rogu oznaczenie wartości: A. W części ilustracyjnej kartki znajduje się tytuł emisji: „Sztuka sakralna” oraz fragment ołtarza „Tryptyk Cegłowski”.

autor projektu kartki: Jacek Konarzewski
wartość: A
nakład: 8 000 szt.
technika druku: offset
format kartki: 148 x 105 mm
data wprowadzenia do obiegu: 16.02.2021 r.