Znaczki pocztowe z dinozaurami
Filatelistyka

Znaczki pocztowe z dinozaurami

W środę, 25 listopada br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe emisji „Dinozaury”. Trzy walory filatelistyczne, w nakładzie 270 tysięcy sztuk, ukazują prehistoryczne gady, które występowały na ziemiach polskich przed blisko 240 milionami lat.

Autor projektów, Andrzej Gosik, na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów odnalezionych i żyjących na terenach Polski. Na pierwszym – dilofozaura, dużego dinozaura drapieżnego, na drugim – scelidozaura, dużego dinozaura roślinożernego, na trzecim – celofyza, małego dinozaura drapieżnego. Oprócz znaczków Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na nich szkielety dinozaurów.

Dinozaury to prehistoryczne gady, które pojawiły się w okresie ery mezozoicznej, a konkretnie w triasie – około 240 milionów lat temu. Za koniec ich egzystencji uznaje się tzw. wymieranie kredowe, kiedy to prawie 70 milionów lat temu wyginęło ponad 3/4 gatunków zwierząt i roślin – wydarzenia te dały początek erze kenozoicznej, która trwa do dzisiaj.

– Jednym z istotnych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. Potrzebę tę staramy się od lat wypełniać poprzez nasze wydawnictwa filatelistyczne – znaczki, kartki, datowniki. Pokazujemy wydarzenia historyczne, wybitnych Polaków, przybliżamy dziedzictwo kulturowe i religijne, ale także tematy związane z techniką, nauką i przyrodą. Fantastycznym przykładem tego typu walorów filatelistycznych są trzy znaczki pocztowe poświęcone dinozaurom. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te prehistoryczne gady występowały również na ziemiach polskich. Właśnie tworząc tę emisję poznaliśmy ciekawe szczegóły dotyczące badań prowadzonych na terenie Polski. Współpracowaliśmy z ekspertem w tym temacie doktorem Gerardem Gierlińskim z Polskiego Instytutu Geologicznego. Jest on światowej sławy badaczem i odkrywcą tropów dinozaurów w Polsce, a także autorem książek i publikacji w prestiżowych czasopismach paleontologicznych. Projekty znaczków zostały stworzone na podstawie opracowań i szkiców właśnie doktora Gierlińskiego. Liczę, że wprowadzone do obiegu znaczki zachęcą również naszych klientów do zgłębienia wiedzy na temat gadów sprzed ponad 200 milionów lat – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Dinozaury występowały na ziemiach polskich głównie na południu (Śląsk oraz obszar Gór Świętokrzyskich), ponieważ w okresie ery mezozoicznej tereny dzisiejszej Polski położone na północ w większości pokrywała woda. Najliczniejsze skamieniałości dinozaurów na terytorium naszego kraju to tzw. tropy (odciski łap), które gady pozostawiały chodząc po wilgotnym piasku.

 

O znaczkach:
autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 3
wartość: 3,30 zł każdy
nakład: 90 000 szt. każdego znaczka
technika druku: offset
format znaczka: 76,5 x 31,25 mm
arkusz sprzedażny: 6 znaczków (2x3)
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 25 listopada 2020 r.