Poczta Polska: obsłużyliśmy już ponad 195 tys. pakietów wyborczych, ich doręczanie zakończy się jutro
Usługi i produkty

Poczta Polska: obsłużyliśmy już ponad 195 tys. pakietów wyborczych, ich doręczanie zakończy się jutro

Tylko do jutra (10 lipca) Poczta Polska będzie doręczać pakiety wyborcze do osób przebywających na kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Podobnie jak w I turze wyborów prezydenckich swój głos oddadzą korespondencyjnie mieszkańcy Baranowa (woj. wielkopolskie) i Marklowic (woj. śląskie).

Urzędy miast i gmin przekazały dotychczas do doręczenia blisko 197 tys. pakietów wyborczych, z których Poczta obsłużyła już ponad 195 tys. pakietów. W Baranowie nadano do doręczenia ponad 2,8 tys. wyborczych przesyłek, w Marklowicach 3,5 tys.

Poczta Polska doręcza pakiety wyborcze przed 12 lipca dokładnie na tych samych zasadach, jak to miało miejsce przed I turą wyborów prezydenckich. Roznoszenie pakietów wyborczych odbywa się komisyjnie, tj. przez komisję ds. dystrybucji pakietów wyborczych składającą się z listonosza i członka zespołu.

Pakiety wyborcze są doręczane przez dwuosobowe komisje do skrzynek adresatów, za wyjątkiem pakietów dla osób z niepełnosprawnością i przebywających na kwarantannie, które mają umieszczoną na kopercie informację „doręczenie do drzwi lokalu”. W ten sposób doręczono 18%  pakietów, ponad 80% doręczono do skrzynek pocztowych.

W przypadkach braku skrzynek oddawczych, ich uszkodzeń lub braku możliwości pozostawienia pakietu w skrzynce oddawczej (np. z powodu jej przepełnienia) pakiety wyborcze są awizowane. Termin na odbiór awizowanej przesyłki z pakietem wyborczym to zgodnie z przepisami tylko jeden dzień od daty pozostawienia zawiadomienia. Placówka pocztowa wydaje awizowane pakiety wyborcze wyłącznie w godzinach pracy placówki pocztowej.

W celu ułatwienia głosowania, osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy przebywają na kwarantannie mogą zagłosować od razu podczas odbioru pakietu wyborczego. W takiej sytuacji zespół doręczający pakiety poczeka 10 minut na wrzucenie pakietu do pozostawionej pod drzwiami lub przed posesją mobilnej skrzynki nadawczej dedykowanej do wrzucenia kopert zwrotnych.

Zgodnie z przepisami, wypełniony pakiet można zwrócić  do właściwego urzędu gminy albo do obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę. Istnieje także możliwość wrzucenia pakietu do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej. Należy to jednak zrobić nie później niż w najbliższy piątek (10 lipca).

UWAGA!

Poczta Polska przykłada dużą wagę do zapewnia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne są przechowywane w bezpieczny sposób m.in.: w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach. Wszystkie pakiety wyborcze, zarówno ze skrzynek pocztowych, jak też te, które nie zostały odebrane z placówek, zostaną w niedzielę 12 lipca br. przekazane do okręgowych komisji wyborczych.