Sukces Poczty Polskiej.  Spółka pozyskała blisko 500 tys. zł na innowacyjny projekt badawczy
Logistyka

Sukces Poczty Polskiej. Spółka pozyskała blisko 500 tys. zł na innowacyjny projekt badawczy

Poczta Polska otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 500 tys. zł z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” na prace analityczne nad projektem usprawniającym transport przesyłek z Chin do Europy wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku w kanale e-commerce.

- Logistyka międzynarodowa jest od dawna w obszarze strategicznych zainteresowań Poczty Polskiej. Wraz z rozwojem transgranicznego eCommerce współpracujemy z partnerami z Azji, aby sprawnie zorganizować transport i doręczanie przesyłek do Polski i Europy – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej ds. logistyki. – Dla klientów niezwykle ważna jest możliwość śledzenia przesyłek, więc informatyczne aspekty przedsięwzięcia są w tym projekcie bardzo istotne – podkreśla Paweł Przychodzeń.

Projekt badawczy PLANET to 36-miesięczny międzynarodowy projekt badawczy obejmujący konsorcjum składające się z 33 partnerów z całego świata m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Holandii. Wspólnie reprezentują grupę głównych firm transportowych i logistycznych w Europie i na świecie. Partnerzy konsorcjum wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności, aby zbadać innowacyjne sposoby koordynowania złożonych łańcuchów dostaw. Badaniem zostanie objęta możliwość wdrożenia technologii IoT (Internet Rzeczy) – sieci sensorycznej oraz zastosowanie standardu EPCIS – bazy wydarzeniowej, które ułatwiają transfer danych między partnerami publicznymi i prywatnymi zaangażowanymi w operacje logistyczne przesyłek w kanale e-commerce.

Spodziewanym efektem prac będzie wypracowanie innowacyjnych sposobów koordynowania złożonych łańcuchów dostaw poprzez multimodalne korytarze.

- W naszych pracach wykorzystamy system identyfikacji przesyłek w oparciu o międzynarodowe standardy GS1, istotne będzie również wdrożenie i analiza zastosowania tzw. Internetu Rzeczy w integracji systemowej wszystkich podmiotów w danym łańcuchu dostaw. Pomoże w tym wdrożenie technologii identyfikacyjnych opartych m.in. na systemach DASH7 i RFID oraz platformy EPICS - podkreśla dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.