Poczta Polska honoruje znaczkiem Leopolda Tyrmanda
Filatelistyka

Poczta Polska honoruje znaczkiem Leopolda Tyrmanda

Rok 2020 został przez Sejm RP ogłoszony rokiem Leopolda Tyrmanda. 16 maja Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek poświęcony autorowi „Złego”.

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku postać Leopolda Tyrmanda. Znaczek okolicznościowy emisji  „100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda”  został wydany w nakładzie 144 tys. egzemplarzy, jest dostępny w formie arkusza składającego się z 12 znaczków.

Leopold Tyrmand był pisarzem, publicystą oraz popularyzatorem muzyki jazzowej w Polsce. Urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. Był ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Ze względu na poglądy i charakterystyczny ubiór łączony z subkulturą bikiniarzy – ruch funkcjonujący w powojennej Polsce, którego orędownicy krytykowali wszelkie odgórnie narzucone normy, byli zafascynowani kulturą amerykańską i muzyką jazzową. W 1965 roku pisarz wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał do śmierci. Największą popularność przyniosła Tyrmandowi jego powieść „Zły” z 1955 roku, w której opisał półświatek stolicy epoki stalinizmu.

Poczta Polska po raz kolejny upamiętniła swoim wydawnictwem wybitnego polskiego artystę. W serii „Polscy muzycy jazzowi” ukazały się znaczki poświęcone Jerzemu Milianowi, Jarkowi Śmietanie, Poczta wydała w ubiegłym roku m.in. znaczek na 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, a w 2017 roku uczciła 150. rocznicę urodzin Władysława Reymonta.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieją na niej zdjęcia przedstawiające sylwetkę Leopolda Tyrmanda.

O znaczku:
Autor projektu: Bożydar Grozdew
Liczba znaczków: 1
Wartość: 3,30 zł
Nakład: 144 000 szt.
Technika druku: offset
Format znaczka: 31,25 x 43 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 12 znaczków
Data wprowadzenia do obiegu: 16 Maja 2020 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym.