@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska upamiętnia 100. rocznicę odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Warszawą i Baku

Poczta Polska upamiętnia 100. rocznicę odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Warszawą i Baku

„100. rocznica odnowienia relacji dyplomatycznych Polski i Azerbejdżanu” – to najnowsza emisja Poczty Polskiej. Znaczek o wartości 3,30 zł trafia do obiegu 20 lutego w nakładzie 180 tysięcy sztuk.

Autor projektu, Maciej Jędrysik, przedstawił na znaczku ministrów spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu i Rzeczypospolitej Polskiej w 1920 roku: Fataliego Khan Khojskiego i Stanisława Patka. Dodatkowo Poczta Polska wyemitowała kopertę FDC – wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieją na niej wizerunki dzieł architektury charakterystyczne dla stolic obydwu państw: Polski i Azerbejdżanu.

Wielowiekowa współpraca Polaków i Azerów to piękna dziejowa opowieść. Chcąc przypomnieć o symbolicznym telegramie wysłanym przez polskiego ministra spraw zagranicznych, w którym poinformował, że Rzeczpospolita uznaje azerską republikę za niepodległe państwo, zdecydowaliśmy się wydać nasz walor. Jesteśmy dumni, że stworzony przez nas znaczek stanie się częścią historii obydwu narodów – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Początek polsko-azerskich relacji dyplomatycznych sięga XV wieku, kiedy to król Kazimierz IV Jagiellończyk podejmował w Krakowie delegację wysłaną przez władcę Azerbejdżanu Uzuna Hasana Aq Qoyunlu. 13 lutego 1920 roku minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Patek, wysłał telegram do swojego odpowiednika w rządzie azerskim, w którym zadeklarował, że Republika Azerbejdżanu została uznana przez Polskę za wolne i niepodległe państwo.

Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy Poczta Polska upamiętniła także okolicznościowymi znaczkami 100 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA, Francją, Grecją oraz Watykanem. Ponadto w maju 2019 roku do obiegu trafił znaczek poświęcony polskim architektom w Azerbejdżanie.

O znaczku:
autor projektu znaczka: Maciej Jędrysik
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset
format znaczków: 43 mm x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 20 lutego 2020 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl