@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska uczciła 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem

Poczta Polska uczciła 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem

W setną rocznicę symbolicznych zaślubin Polski z morzem operator pocztowy emituje walor filatelistyczny przedstawiający fragment obrazu Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”.

Jarosław Ochendzan, autor projektu w celu graficznego przedstawienia wydarzenia sprzed 100 lat wykorzystał namalowaną scenę, kiedy generał Józef Haller, na czele oddziałów polskiej kawalerii dokonał symbolicznego przejęcia morza nad Zatoką Pucką. Motyw ten pochodzi z obrazu Wojciecha Kossaka z 1930 roku, który należy do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Walor filatelistyczny o nominale 3,30 zł został zrealizowany graficznie w aurze zimowej z napisami w barwach narodowych: białej i kontrastującej z kolorystyką znaczka – czerwonej.

Znaczek został wprowadzony do obiegu w placówce pocztowej w Pucku ze stemplem okolicznościowym pierwszego dnia obiegu 10 lutego 2020. Właśnie do tej miejscowości przybyli Józef Haller i Stanisław Wojciechowski, minister spraw wewnętrznych wraz z administracją województwa pomorskiego, aby dokonać symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Głównym punktem zorganizowanych wtedy uroczystości była msza dziękczynna. Nabożeństwo celebrował dziekan polowy Antoni Rydlewski, a kazanie wygłosił ksiądz Józef Wrycza. W czasie mszy świętej duchowni poświęcili banderę polską, którą przy huku 21 salw armatnich Eugeniusz Pławski wraz z Florianem Napierałą podnieśli na maszcie jako znak objęcia przez Polskę Marynarkę Wojenną wachty na Bałtyku.

 

O znaczku:
nazwa emisji: 100.rocznica zaślubin Polski z morzem
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1 znaczek
wartość: 3,30 zł
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 10 lutego 2020 r.