Poczta Polska: Leszno na 30 milionach znaczków

Poczta Polska: Leszno na 30 milionach znaczków

Leszno jest kolejnym tematem znaczka filatelistycznej serii „Miasta polskie”. Walor o wartości 3,30 zł trafi do obiegu 17 stycznia z okazji 100. rocznicy powrotu miasta do granic Rzeczypospolitej.

Poczta Polska w ramach emisji filatelistycznych honoruje najważniejszych polskich bohaterów i największe wydarzenia naszej historii, ale również upamiętnia polskie miasta i miejsca.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak Leszno powróciło do Polski dopiero na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku. Na wydawanym właśnie znaczku obiegowym Poczty Polskiej w cyklu prezentującym polskie miasta, przedstawiono fragment pomnika Wdzięczności Powstańcom Wielkopolskim na tle ratusza w Lesznie. 

Siedziba leszczyńskich władz miejskich to barokowy budynek z XVII wieku (później strawiony przez pożar i odbudowany na początku XVIII wieku). Architektem trzykondygnacyjnej budowli na planie prostokąta był Włoch Pompeo Ferrari. Natomiast powstańczy monument ufundowany został w 1924 roku. W 1957 roku zrekonstruowano go i ponownie odsłonięto. Wykonany jest z piaskowca. Z przodu pomnika znajduje się orzeł oraz data 28 XII 1918. Z lewej strony widnieje napis: "Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919", a z prawej: "Wdzięczni Rodacy 1924".

Znaczek wyemitowano w nakładzie 30 mln sztuk. Oprócz znaczka Poczta Polska wydaje kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której została przedstawiona panorama Leszna.

Do tej pory w ramach serii obiegowej „Miasta polskie” Poczta Polska zaprezentowała Gniezno, Kraków, Warszawę, Kalisz, Płock, Toruń, Pułtusk (na kopercie z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej), Kazimierz Dolny, Sandomierz, Gdańsk, Łódź (z przywieszką Priorytet), Poznań,  Przemyśl, Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice, Częstochowę, Gorzów Wlkp., Chorzów, Racibórz, Jelenią Górę, Nowy Sącz, Żywiec i Białystok. Cykl zapoczątkował artysta grafik Andrzej Gosik, korzystając z techniki akwarelowej. Maria Dziekańska zaprojektowała znaczki prezentujące Szczecin, Sopot, Sieradz, Katowice i Częstochowę,  Jerzy Pietras – Gorzów Wlkp., a Monika Żyła-Kwiatkowska – Chorzów.

O znaczku:
autor projektu znaczka: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 30 000 000 szt. 
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 17 stycznia 2020 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl