Wagon pocztowy dołączy do eksponatów Muzealnej Kolei Wąskotorowej

Wagon pocztowy dołączy do eksponatów Muzealnej Kolei Wąskotorowej

Poczta Polska przekazała wagon pocztowy Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Po remoncie ambulans pocztowy będzie eksponowany w Rogowie pod Łodzią.

Poczta Polska przekazuje Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) wagon typu 304C wykorzystywany jako ambulans pocztowy do 2001 roku. Wyprodukował go wrocławski „Pafawag”, który od 1980 roku prowadził seryjną produkcję takiego taboru. Wagon był  przeznaczony do przewozu przesyłek pocztowych luzem lub w pojemnikach (kontenerach) w ruchu dalekobieżnym i międzynarodowym. Jego wnętrze składa się z: kancelarii, magazynu, garderoby, pomieszczenia wypoczynkowego, przedziału WC, przedsionków oraz korytarza bocznego. Pomieszczenie wypoczynkowe zostało wyposażone w cztery wygodne fotele, które umożliwiały wypoczynek pocztowcom na długich trasach. Przed 1994 rokiem wagon był w kolorze oliwkowym, który zostanie mu przywrócony w obecnym miejscu ekspozycji. FPKW planuje we współpracy ze środowiskiem filatelistycznym, zorganizowanie w wagonie wystawy dotyczącej przewozu poczty koleją.

Pierwsze wagony pocztowe wprowadzono do użytku w 1838 r. Niebawem służyły także do sortowania listów, uzyskując status ruchomych urzędów pocztowych. W przeszłości kursowały w wielu pociągach, na wielu trasach. Można było w nich nadać list, który oznaczany był specjalnym stemplem z relacją pociągu. Obecnie nie kursuje już żaden ambulans pocztowy. Transport kolejowy został zastąpiony przez samochodowy, jako lepiej dostosowany do wymogów współczesnej logistyki pocztowej.

FPKW w 2007 r. dzięki wsparciu Poczty Polskiej zrekonstruowała inny zabytkowy, wąskotorowy wagon pocztowy - wyprodukowany w 1928 r. z Zakładach Ostrowieckich. Obecnie ten wagon kursuje w muzealnych składach Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała, budząc ogromne zainteresowanie zwiedzających.

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) powstała w 1999 roku i funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Jej celem statutowym jest ochrona zabytków kolejnictwa wąskotorowego. Fundacja jest zarządcą infrastruktury kolejowej i przewoźnikiem kolejowym na torach muzealnej Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Zabytkowe pociągi będą w tym sezonie kursowały do 13 października.