Poczta Polska wydała znaczek z wizerunkiem Kazimierza Deyny

Poczta Polska wydała znaczek z wizerunkiem Kazimierza Deyny

Portret Kazimierza Deyny znalazł się na obiegowej edycji znaczków Poczty Polskiej. Oficjalna prezentacja wydawnictwa filatelistycznego odbyła się 21 sierpnia w Warszawie.

Kazimierz Deyna jest legendą polskiej piłki. Wielkie sukcesy świętował na szczeblu reprezentacyjnym zdobywając złoty medal i tytuł króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata FIFA w RFN dwa lata później. W 1974 roku w plebiscycie o Złotą Piłkę wybrano go trzecim najlepszym piłkarzem w Europie. Z klubem Legii Warszawa dwukrotnie był mistrzem Polski i uczestniczył w półfinale Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w 1970 roku. Kazimierz Deyna zginął tragicznie w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w Stanach Zjednoczonych. Miał 42 lata. W 2012 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski.

Poczta już w okresie międzywojennym upamiętniała na znaczkach polskich sportowców takich jak chociażby Janusz Kusociński. Wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne chcemy przypominać o wybitnych osobowościach polskiego sportu. Kazimierz Deyna to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Będąc kapitanem Orłów Górskiego sięgnął po brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 1974 roku. Dwukrotnie zdobył z drużyną narodową medal olimpijski. Piłkarz przez większość swojej kariery związany był z warszawską Legią, dla której kibiców stał się ikoną. Dlatego to właśnie tu, na stadionie stołecznego klubu prezentujemy nasz znaczek – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Autor projektu Jarosław Ochendzan przedstawił na znaczku fotografię portretową Kazimierza Deyny. Wzdłuż lewej krawędzi umieszczono napis: „KAZIMIERZ DEYNA”, a w lewym dolnym rogu - oznaczenie wartości: 5,90 zł oraz napis: POLSKA.

Wydanie znaczka z wizerunkiem Kazimierza Deyny, legendy Legii i słynnego reprezentanta Polski, idealnie wpisuje się w obchody „Roku Deyny”, związane z 30. rocznicą jego tragicznej śmierci. Bardzo dziękuję przedstawicielom Poczty Polskiej za zaangażowanie w ten projekt i cieszę się, że w ten sposób możemy dbać o pamięć o jednym z największych polskich sportowców – powiedział Dariusz Mioduski, prezes zarządu Legii Warszawa.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej fotografia Kazimierza Deyny z Mistrzostw Świata w Argentynie (1978).

O znaczku:
autor projektu: Jarosław Ochendzan
liczba znaczków: 1 
wartość: 5,90 zł
nakład: 30 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 12 sierpnia 2019 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl