Poczta Polska uczciła okolicznościowym znaczkiem 100. rocznicę utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego
Filatelistyka

Poczta Polska uczciła okolicznościowym znaczkiem 100. rocznicę utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego

Cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Wychowania Fizycznego obchodzą 100-lecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Z tej okazji Poczta Polska wyemitowała okolicznościowy znaczek.

Znaczek pocztowy przedstawia portret prof. dr.  Heliodora Święcickiego - jednego z założycieli i pierwszego rektora Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu, jak pierwotnie nazywano Uniwersytet Poznański. Autor znaczka Bożydar Grozdew wykorzystał fragment obrazu Józefa Bronisława Czarneckiego. Znaczek o wartości 8,40 zł został wyemitowany w formie bloku numerowanego w nakładzie 100 tys. szt., do obiegu trafia 7 maja br. Poczta Polska wydała także  kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu znaczków, w limitowanej wersji. Przedstawiono na niej fragment fasady budynku Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego.

7 maja 1919 roku odbyła się w Poznaniu uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej. Uczelnia przez cały okres międzywojenny rozwijała się, kształcąc studentów na pięciu wydziałach w zakresie: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych oraz rolnictwa i leśnictwa. W 1955 r. uczelni nadano nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Historia szkół wyższych w Poznaniu ma swój początek w 1611 roku, kiedy na mocy przywileju królewskiego Zygmunta III Wazy zaistniało Kolegium Jezuickie jako pierwszy w Poznaniu uniwersytet. Decyzja ta została potwierdzona przez króla Jana Kazimierza w 1650 r. i króla Jana III Sobieskiego w 1678r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

 

O znaczku:

autor projektu: Bożydar Grozdew
liczba znaczków: 1 znaczek w bloku numerowanym
wartość: 8,40 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 31,25 x 39,5 mm
format bloku: 90x70 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 07 maja 2019 r.