Poczta Polska uhonorowała znaczkiem 100. rocznicę przywrócenia Białegostoku  niepodległej Polsce
Filatelistyka

Poczta Polska uhonorowała znaczkiem 100. rocznicę przywrócenia Białegostoku niepodległej Polsce

Białystok jest kolejnym miastem filatelistycznej serii „Miasta polskie”. Znaczek o wartości 5 zł trafił do obiegu 19 lutego br. Okazją jest 100. rocznica przejęcia miasta przez polskie wojsko w 1919 roku.

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, jednak niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się dopiero trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Tego dnia z miasta odjechał do Prus Wschodnich ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się wkraczający do Białegostoku polscy żołnierze.

Poczta Polska w ramach emisji filatelistycznych honoruje najważniejszych polskich bohaterów i najważniejsze wydarzenia z naszej historii, ale również upamiętnia miejsca i miasta. Na wydawanym właśnie znaczku, wchodzącym w skład cyklu prezentującego polskie miasta, przedstawiono Gryfa – herb rodziny Branickich na tle Pałacu Branickich w Białymstoku. Obiekt jest uznawany za jedną z najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w naszej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do nazwania białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”. Obecnie w Pałacu Branickich znajduje się siedziba Uniwersytetu Medycznego.

Białystok uchodzi za perłę północy. Ma bogatą historię, a ze względu na położenie w sąsiedztwie Litwy, Białorusi i Rosji stał się miejscem koegzystencji ludzi różnych kultur, wyznań i narodowości. Fakt ten ukształtował niepowtarzalny charakter Białegostoku.

Oprócz znaczka Poczta Polska wyemitowała kopertę FDC (pierwszego dnia obiegu), na której została przedstawiona panorama Białegostoku. Do tej pory w  ramach serii „Miasta polskie” ukazały się znaczki dedykowane m.in. Żywcowi, Sieradzowi, Szczecinowi, Przemyślowi, Warszawie, Katowicom i Lublinowi, Toruniowi i Nowemu Sączowi.

 

O znaczku:

autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: 5 zł
nakład: 10 000 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 100 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 19 lutego 2019 r.