Poczta Polska wyemituje kartkę z okazji konferencji COP24 w Katowicach
Filatelistyka

Poczta Polska wyemituje kartkę z okazji konferencji COP24 w Katowicach

Poczta Polska wyemituje kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej z okazji Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP24, która odbędzie się w Katowicach w dniach 2 – 14 grudnia. Kartka trafi do sprzedaży 3 grudnia br. w  nakładzie 8000 sztuk.

Autor grafiki Karol Tabaka przedstawił charakterystyczne dla Katowic elementy architektury: Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Osiedle Walentego Roździeńskiego oraz Dworzec Główny PKP. Ilustracje tych obiektów zostały wkomponowane w zielony krajobraz. W polu znaczkowym kartki umieszczono oficjalny logotyp konferencji COP24.

COP24 to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych działaniom na rzecz klimatu. Konferencja w Katowicach zgromadzi delegatów z ponad 200 państw, wśród nich będą przedstawiciele nauki, biznesu, organizacji pozarządowych oraz ekologicznych. Podczas COP (ang. Conference of the Parties, tj. szczytu klimatycznego ONZ) dyskusja będzie dotyczyć działań na rzecz polityki klimatycznej. W najbliższy poniedziałek 3 grudnia br. odbędzie się Szczyt Liderów pod auspicjami Prezydenta RP Andrzeja Dudy z udziałem m.in. Sekretarza Generalnego ONZ Antonia Gutierresa oraz wielu światowych przywódców.

Decyzja o organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Polsce zapadła podczas szczytu COP22 w Marrakeszu. Wybór Katowic, jako lokalizacji wydarzenia, leżał po stronie ONZ i został ogłoszony 1 czerwca 2017 r. Polska po raz czwarty będzie przewodniczyć Konferencji Stron, a po raz trzeci gościć konferencję szczytu – poprzednie zorganizowane w Polsce to COP14 w 2008 r. w Poznaniu oraz COP19 w 2013 r. w Warszawie.

Poczta Polska będąca jedną ze strategicznych spółek państwowych podejmuje szereg działań na rzecz ekologii. Firma inwestuje w nowoczesne i inteligentne systemy oświetlania w swoich sortowniach i stawia na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. W myśl ustawy z 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Polska stawia na rozwój transportu niskoemisyjnego. Przyjęte w ustawie rozwiązania powodują konieczność stopniowej wymiany floty zasilanej paliwami tradycyjnymi. Poczta w kwietniu i październiku przeprowadziła testy pojazdów elektrycznych. Firma przygotowuje się docelowo do wprowadzenia stref czystego transportu. Podobne regulacje do wymienionej ustawy o elektromobilności wprowadzone zostały w większości krajów Unii Europejskiej. Skutkiem tego jest powszechne wprowadzanie do floty, pojazdów elektrycznych (np. w pocztach Niemiec, Francji, Danii), co jest poprzedzane szczegółowymi testami.