Poczta Polska pamięta o Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku
O Poczcie Polskiej

Poczta Polska pamięta o Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

1 września br. przypada 79. rocznica obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Poczta Polska jak co roku oddaje hołd bohaterskim Pocztowcom poległym w służbie Kraju.

1 września to symboliczna data kojarzona przede wszystkim z wybuchem II wojny światowej, najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Był to również dzień, w którym Pracownicy Poczty Polskiej w Gdańsku zaciekle bronili swojego Urzędu. Co roku na Placu Obrońców Poczty Polskiej pracownicy Spółki oddają hołd poległym tu Kolegom.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali Urząd Pocztowy Gdańsk 1. W trakcie ataku w gmachu pocztowym przebywało 43 pocztowców z Gdańska, 10 pracowników delegowanych z Bydgoszczy oraz jeden gdański kolejarz. Zdecydowana przewaga liczebna oraz militarna niemieckich agresorów nie dała obrońcom urzędu najmniejszych szans na zwycięstwo. Bronili się jednak dzielnie, dopiero o godzinie 19:00 podjęto decyzję o kapitulacji. W trakcie starć zginęło 13 pocztowców, a 10 zostało ciężko rannych.

Po kapitulacji Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, Niemcy zdecydowali o osadzeniu ocalałych obrońców Poczty w areszcie, który utworzyli w gmachu gdańskiej szkoły średniej dla dziewcząt – Victoriaschule. 8 i 30 września 1939 roku Niemcy przeprowadzili dwa procesy sądowe, podczas których obrońców Poczty Polskiej uznano za partyzantów i skazano na karę śmierci. Wyrok na 38 polskich pocztowcach wykonano o świcie, 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie.

 –  Urząd Pocztowy Gdańsk 1 to miejsce niezwykle ważne dla Poczty Polskiej oraz dla całego Państwa Polskiego. Po ataku hitlerowskiego najeźdźcy Pracownicy gdańskiej placówki bronili swojego urzędu przez 19 godzin. Wykazali się heroiczną odwagą, podejmując walkę ze zdecydowanie silniejszymi i liczniejszymi oddziałami III Rzeszy. Wszyscy Obrońcy ponieśli męczeńską śmierć. Część z nich w trakcie samych starć, część w wyniku egzekucji po kapitulacji. Urząd Pocztowy Gdańsk 1 stał się symbolem nieugiętego Kraju, a bohaterscy Pocztowcy symbolem walecznego Narodu – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Józef Piłsudski powiedział – Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Obrońcy Poczty w Gdańsku wytrwale bronili swojej placówki, która na kilka godzin stała się symbolem obrony niepodległości Rzeczypospolitej. W dniu 79. rocznicy opisanych powyżej wydarzeń pracownicy Spółki pochylą głowy i uczczą pamięć bohaterskich Kolegów.