Poczta Polska: jubileusz biskupstwa w Poznaniu na znaczku okolicznościowym

Poczta Polska: jubileusz biskupstwa w Poznaniu na znaczku okolicznościowym

Poczta Polska wydaje znaczek „Jubileusz biskupstwa w Poznaniu (968-2018)”. Okolicznościowa emisja poświęcona 1050-leciu pierwszego biskupstwa w Polsce wchodzi do obiegu 22 czerwca br.  

Andrzej Gosik, który jest projektantem emisji, umieścił na znaczku postać biskupa Jordana trzymającego pastorał z Limoges – jedyny w Polsce tzw. „pastorał z wielkim kwiatem”. W tle znaczka widać kontury świątyni na Ostrowie Tumskim. Oznaczenie literowe „A” odpowiada opłacie za przesyłkę listową nierejestrowana o masie do 350 g, gabaryt A. Ten okolicznościowy znaczek został wydany w nakładzie 105 tys. egzemplarzy.  

- Poczta Polska pragnie uhonorować specjalną emisją filatelistyczną jubileusz 1050-lecia najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich. Pocztowe znaczki często towarzyszą wydarzeniom istotnym dla naszego kraju, a także dla lokalnych społeczności. W tym roku przypada jubileusz stulecia odzyskania niepodległości, tym bardziej warto przypomnieć  korzenie polskiej państwowości, którego biskupstwo w Poznaniu było istotnym elementem – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej. – Mam nadzieję, że okolicznościowy znaczek z wizerunkiem biskupa Jordana będzie nie tylko atrakcją dla poznaniaków, ale przypomni wszystkim Polakom o długiej historii Poznania i jego roli w rozwoju tożsamości narodowej  – podkreśla Przemysław Sypniewski.  

Biskup Jordan zapoczątkował historię hierarchii kościelnej na ziemiach polskich. Skąpe zapisy historyczne sugerują, że prawdopodobnie był benedyktynem, biskupem diecezjalnym bez określonej przynależności metropolitalnej, podległym bezpośrednio papieżowi. Biskup Jordan chrzcił, głosił Ewangelię, nauczał o chrześcijańskiej moralności, zakazie poligamii i oddawania czci bóstwom, przywileju weta, przypominł o obowiązku świętowania niedzieli. Pełniąc posługę biskupią kształcił miejscowe duchowieństwo, a rozbudowując sieć parafialną w głównych ośrodkach państwowych, przygotowywał jednocześnie budowę świątyni na Ostrowie Tumskim – najstarszej na ziemiach polskich katedry, która stała się miejscem pochówku pierwszych władców Polski. W podziemiach tej katedry obecnie spoczywa też bp Jordan (zm. 982 lub 984 r.).

W 1953 r., podczas prac archeologicznych prowadzonych w katedrze wydobyto datowany na XIII wiek pastorał z Limoges. Jest to jeden z najstarszych średniowiecznych pastorałów. Jego zdjęcie zdobi kopertę pierwszego dnia obiegu.  

O znaczku:
autor projektu: Andrzej Gosik
liczba znaczków: 1
wartość: A 
nakład: 105 000 szt. 
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 40,5 x 54 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 35 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 22.06.2018 r.  

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie  internetowym:www.filatelistyka.poczta-polska.pl