Kultowy słoń Dominik na znaczkach pocztowych

Kultowy słoń Dominik na znaczkach pocztowych

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Poczta Polska wprowadza 30 maja br. do obiegu blok 2 znaczków z serii „Polski film animowany”. W tym roku tematem serii jest film Witolda Giersza „Proszę słonia”.  

Autorka projektu Joanna Fleszar zaprojektowała dwa znaczki pocztowe o nominale 2,60 zł i 3,20 zł w formie bloczku. Artystka umieściła scenki z filmu animowanego „Proszę słonia”, które zostały wkomponowane w niebieskie tło. Komiksowa forma i chmurki przenoszą odbiorcę w dziecięcy świat bajek.  

Najnowsze znaczki wpisują się w edycję serii „Polski film animowany”. Film „Proszę słonia” jest ekranizacja książki Ludwika Jerzego Kerna pod tym samym tytułem. Tytułowy słoń Dominik jest porcelanową figurką znalezioną na strychu przez Pinia. Wskutek diety witaminowej, zaserwowanej przez chłopca Dominik urasta do realnych rozmiarów, ponadto mówi, a z czasem staje się sławny na cały świat i zostaje najlepszym przyjacielem Pinia. Pełnometrażowy film animowany o przygodach Pinia i słonia Dominika powstał w 1978 r., a swoją premierę miał rok później.  

Znaczki zostały zaprezentowane dzieciom ze szkół podstawowych, które w ramach Akademii Przyszłości Stowarzyszenia Wiosna odwiedziły Pocztę Polską z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Dzieci zwiedziły warszawską sortownię, gdzie oglądały maszynę do segregacji listów, paczek, stanowisko do skanowania przesyłek oraz obsługę przesyłek nachodzących z zagranicy wraz z obsługą celną. Młodzi goście uczestniczyli w warsztatach plastycznych, w trakcie których przygotowali kartki pocztowe. Uczestnicy Akademii Przyszłości mieli także okazję spotkania i rozmowy z Przemysławem Sypniewskim, prezesem zarządu Poczty. Każdy z uczestników spotkania otrzymał okolicznościowy folder ze znaczkiem „Proszę słonia” na pamiątkę.

O znaczku:
autor projektu: Joanna Fleszar
liczba znaczków: 2 w bloku
wartość: 2,60 zł i 3,20 zł
nakład: 90 000 szt.
technika druku: offset
format znaczków: 43 x 31,25 mm
format bloku: 121 x 75 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 30 maja 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl