Poczta Polska: w serii „Sztuka europejska w zbiorach polskich” znaczek z reprintem obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka”

2 września br. do obiegu trafi znaczek z reprintem obrazu „Ekstaza św. Franciszka” z ok. 1580 r. Jego autorem jest znamienity malarza manieryzmu El Greco. Wraz ze znaczkiem wydana zostanie koperta okolicznościowa FDC, ukaże się też datownik.

Święty Franciszek otrzymujący stygmaty (tytuł muzealny „Ekstaza świętego Franciszka”) jest obrazem olejnym przypisywanym oficjalnie hiszpańskiemu malarzowi pochodzenia greckiego Dominikosowi Theotokopulosowi, znanemu jako El Greco. Dzieło, odkryte przypadkowo w 1964 roku w Kosowie Lackim przez Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską, znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Jest to jedyny obraz w Polsce, któremu oficjalnie przypisuje się autorstwo El Greca. Płótno zostało udostępnione publiczności w 2004 r.

W materiałach muzealnych czytamy, że na obrazie święty jest przedstawiony w momencie otrzymania stygmatów. Franciszek jest ukazany od pasa, zgięty do przodu, zwrócony w kierunku rozlewającego się z lewej strony światła, ze łzami w oczach wpatrzony w niebo. Ma rozłożone ręce w geście oddania się Bogu. Szatę świętego stanowi habit zakonny z szerokimi pofałdowanymi rękawami i kołnierzem z kapturem, przepasanym podwójnym sznurem z węzłem. Tło stanowi zarys góry La Verna. Pod prawą ręką Franciszka znajduje się czaszka, atrybut śmierci i przemijania. Kolorystyka obrazu określana jest jako zimna, ponura. Kompozycja z zamglonym światłem i stonowaną kolorystyką czynią postać św. Franciszka skromną i niezwykle uduchowioną. Wyraźna faktura płótna, dynamiczne i śmiałe pociągnięcia pędzla przemawiają nie tyle za hiszpańskim temperamentem zadomowionego Greka, ile wskazują, że takie dzieło mógł stworzyć człowiek o głębokiej i żarliwej, wręcz mistycznej wierze, pragnący uchwycić przebłysk Niewidzialnego.

El Greco był jednym z pionierów w dziedzinie luminizmu. Przykładem zainteresowania problemem sztucznego oświetlenia w obrazie jest „Chłopiec zapalający świeczkę”.  Dziełem tym El Greco uruchomił wyobraźnię tych późniejszych artystów, którym bliska była problematyka sztucznego światła, m.in. Caravaggia.

O znaczku:
autor projektu: Ewa Szydłowska
liczba znaczków: 1
nominał: 2,60 zł
nakład: 180 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
arkusz sprzedażny: 8 + pustopole
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 2 września 2017 r.
druk: PWPW SA

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

El Greco _ arkusikRozmiar: 3 MB Typ: .jpeg Zapisz plik
El Greco _ datownikRozmiar: 70 kB Typ: .jpeg Zapisz plik
El Greco _ koperta FDCRozmiar: 1 MB Typ: .jpeg Zapisz plik