Poczta Polska weźmie udział w programie Mieszkanie Plus

Poczta Polska weźmie udział w programie Mieszkanie Plus

23 maja 2017 r. Poczta Polska S.A. i BGK Nieruchomości S.A. podpisały umowę ramową o współpracy dotyczącej przekazania gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Wstępne porozumienie dotyczy pięciu lokalizacji: dwie w Warszawie i po jednej we Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku. Strony zakładają możliwość rozszerzenia porozumienia w przyszłości także o inne lokalizacje.

Umowę ze strony Poczty Polskiej S.A. podpisali prezes Przemysław Sypniewski i członek zarządu Paweł Skoworotko, a ze strony BGK Nieruchomości S.A. prezes Mirosław Barszcz i wiceprezes Bartłomiej Pawlak. W spotkaniu wziął udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Cieszę się, że Poczta Polska weźmie udział w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Udostępnienie nieruchomości pocztowych na zasadach partnerskiej współpracy z BGKN będzie korzystne dla Poczty Polskiej. Umożliwi budowę mieszkań na wynajem z opcją wykupu i da stabilny oraz przewidywalny dochód z dotychczas niezbyt intensywnie wykorzystywanych nieruchomości – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Udział w programie Mieszkanie Plus to dla Poczty Polskiej realizacja jej misji.

Podpisanie umowy jest dla Poczty Polskiej zaangażowaniem się w rynek, na którym Spółka była dotychczas nieobecna. Dzięki współpracy z BGKN Poczta Polska zyska jednocześnie potężnego partnera finansowego i mam nadzieję, że z korzyścią dla Polaków, wspólnie zagospodarujemy tereny, na których - w dłuższej perspektywie - działalność Poczty nie będzie prowadzona i zostanie przeniesiona w inne miejsce. Na początek wybraliśmy pięć atrakcyjnych lokalizacji, ale liczymy na rozszerzenie współpracy o kolejne nieruchomości – powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Spółka BGKN jest otwarta na rozmowy z kolejnymi partnerami,  oferującymi grunty, które będą służyły realizacji projektów w obszarze budownictwa mieszkaniowego w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus. Współpraca z Pocztą Polską to dla programu Mieszkanie Plus nowe, atrakcyjne lokalizacje.

Dzięki współpracy z Pocztą Polską możemy na komercyjnych zasadach pozyskać doskonale zlokalizowane grunty, znajdujące się zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, które mają dynamicznie rozwijający się rynek pracy lub doskonałą komunikację z centrami metropolii – powiedział Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A. – Pozyskane nieruchomości chcemy zagospodarować w sposób odpowiedzialny i przyjazdy dla społeczności lokalnych. Jednocześnie stawiamy na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy, co pozwoli nam zaoferować czynsz dostępny także dla osób słabiej uposażonych.

Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, jak i tych, których dochody pozwalają na systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Pierwszy (rynkowy) filar pakietu obejmuje powstanie mieszkań na wynajem (z opcją dojścia do własności mieszkania przez najemcę) na zasadach rynkowych. Kolejne dwa dotyczą społecznego budownictwa czynszowego (filar II) – czyli inwestycji z udziałem środków publicznych, w wyniku których powstaną mieszkania komunalne lub społeczne czynszowe, oraz systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe w formule tzw. indywidualnych kont mieszkaniowych (filar III).

Działania pilotażowe w ramach filaru rynkowego prowadzi BGKN na zlecenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Dotychczas spółka zawarła porozumienia z 70 gminami z całej Polski, dzięki którym w przyszłości jest szansa na powstanie prawie 20 tys. mieszkań. Wśród gmin, które przystąpiły dotychczas do programu (I filar) są: Augustów, Biała Podlaska, Bielawa, Chorzów, Chrzanów, Ciechanów, Dębica, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Głogów, Gorzów Wielkopolski, Grajewo, Inowrocław, Jarocin, Jawor, Józefów, Kalisz, Katowice, Kielce, Kobyłka, Koluszki, Koło, Konin, Kraków, Łomża, Łowicz, Łódź, Mysłowice, Nowa Dęba, Nysa, Oława, Opole, Pelplin, Piekary Śląskie, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Skawina, Słubice, Słupsk (gmina), Sopot, Stalowa Wola, Stargard, Starogard Gdański, Stepnica, Suwałki, Szczecin, Świdnica, Świdnik, Świdwin, Świnoujście, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Trzebinia, Turek, Tychy, Wałbrzych, Węgrów, Wieliczka, Wrocław, Września, Zabrze, Zamość, Zduńska Wola, Zielona Góra, Żory.

Możliwość współpracy z BGKN jest otwarta dla wszystkich gmin, które dysponują odpowiednimi nieruchomościami gruntowymi. Gminy mogą się zgłaszać do programu wypełniając odpowiedni formularz, znajdujący się na stronie bgkn.pl. Każdej gminie przedstawiana jest indywidualna oferta współpracy.

Ponadto BGKN podpisał 4 listy intencyjne ze spółkami Skarbu Państwa oraz 2 z podmiotami prywatnymi. Zawarto także 8 warunkowych umów inwestycyjnych – 4 z samorządami (Toruń, Katowice, Nysa, Radom) oraz 4 z podmiotami prywatnymi. W Białej Podlaskiej i Jarocinie trwa budowa mieszkań.