Poczta Polska wspiera pomoc humanitarną – “Dekalog” w placówkach

Poczta Polska wspiera pomoc humanitarną – “Dekalog” w placówkach

Poczta Polska została partnerem międzynarodowego projektu muzycznego „Dekalog” organizowanego przez Stowarzyszenie Papieskie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Od 24 marca płyta wraz z książką ks. Abp. Stanisława Gądeckiego oraz ks. Abp. Marka Jędraszewskiego będzie sprzedawana w placówkach pocztowych. Część zysków zostanie przekazana na pomoc humanitarną w 140 krajach świata. 

Dziś odbyła się konferencja, na której przedstawiciele Stowarzyszenia, Konferencji Episkopatu Polski oraz Poczty Polskiej opowiedzieli o idei stojącej za wydaniem płyty i książki. "Dekalog - dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy i świata" – tak mówił o Dekalogu św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1991 roku. Homilie o Dekalogu wygłoszone wówczas przez Papieża stały się ponad 20 lat później inspiracją dla autorów książki "Dekalog" i płyty "Dekalog" do szerzenia we współczesnym świecie wartości zawartych w przykazaniach. 

Płyta "Dekalog" jest projektem muzycznym Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w który zaangażowało się wielu znamienitych twórców z Polski i zza granicy, w tym m.in.: Paddy Kelly, Luxtorpeda, o. Stan Fortuna, Tony Melendez, Michał Lorenc, Darek Malejonek, Andrzej Lampert, oraz Marcin Pospieszalski. W dwunastu utworach artyści prowadzą refleksje nad przykazaniami w różnych stylach muzycznych - od muzyki klasycznej poprzez pop, hip hop i rock. Płyta została wydana dzięki wsparciu Polskiego Radia oraz Poczty Polskiej, a częściowy dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na realizację dzieł pomocy pastoralnej i humanitarnej realizowanych przez PKPW w 140 krajach świata. 

Książka "Dekalog" jest zapisem rozważań o dziesięciu przykazaniach wygłoszonych przez ks. Abp. Stanisława Gądeckiego oraz ks. Abp. Marka Jędraszewskiego w ramach cyklu Verba Sacra z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. We wstępie do książki Abp Gądecki cytuje za Janem Pawłem II definicję życia według Dekalogu: "zachowywać przykazania znaczy być wiernym Bogu, ale także być wiernym nam samym, naszej prawdziwej naturze i naszym najgłębszym dążeniom. Wiatr, który także dzisiaj wieje z Synaju, przypomina nam, że Bóg pragnie być czczony za wzrost i przez wzrost swoich stworzeń: Gloria Dei homo vivens". 

Książkę i płytę będzie można nabyć w księgarniach katolickich, dużych sklepach muzycznych oraz w oddziałach pocztowych Poczty Polskiej w całym kraju. 

Więcej informacji o płycie można znaleźć na stronie: www.decalogue.pl