Święto Trzech Króli na znaczku pocztowym

6 stycznia przypada Święto Objawienia Pańskiego, nazywane Świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt w Kościele obchodzone jest na pamiątkę Trzech Mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Poczta Polska właśnie w ten dzień wydaje znaczek pocztowy.

Andrzej Gosik, artysta plastyk przedstawił na znaczku obraz „Pokłon Trzech Króli", na którym włoski malarz i architekt Santi di Tito (1536-1603), uchwycił jeden z najważniejszych momentów w dziejach kościoła. Obraz znajduje się w głównym ołtarzu Kościoła pw. św. Marcina z Tours w Krzeszowicach.

Święto powstało na podstawie zapisu z Ewangelii św. Mateusza, który mówi o tym, jak za czasów króla Heroda przybywają Trzej Mędrcy ze Wschodu – Kacper, Melchior i Baltazar – by pokłonić się Jezusowi. Każdy z nich przyniósł Jezusowi stosowne dary: złoto – symbol godności królewskiej, mirrę – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach odbywa się poświęcenie kredy i kadzidła. Poświeconą kredą należy napisać na drzwiach inicjały trzech Mędrców K+M+B i aktualny rok.

Warto podkreślić, że ze Świętem Objawienia Pańskiego związanych jest wiele zwyczajów. Od kilku lat w Polsce 6 stycznia organizowane są barwne orszaki, w których uczestniczą całe rodziny, a przewodzą im Trzej Królowie. Więcej na stronie http://orszak.org/

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl