Poczta Polska wspiera akcję wymieniania pocztówek

Poczta Polska wspiera akcję wymieniania pocztówek

14 lipca do obiegu trafił znaczek emisji „Postcrossing”. To pierwsze w naszym kraju takie uhonorowanie akcji polegającej na międzynarodowej wymianie pocztówek w skali świata.

Znaczek autorstwa Agaty Tobolczyk ma nominał 5 zł i przedstawia motyw czerwonej walizki obieżyświata, która wygląda jak skrzynka pocztowa. Jest oklejona nalepkami z różnych krajów, ale ma wzornik adresowania kopert. Z boku tej walizkoskrzynki wystaje kartka pocztowa uchwycona w momencie wrzucania do wnętrza.

W projekcie międzynarodowym, jakim jest postcrossing, uczestnik ma możliwość wymieniania pocztówek z ludźmi z całego świata. Trzeba ze specjalnej anglojęzycznej strony internetowej projektu pobrać adres pocztowy oraz numer ID pocztówki. Następnie trzeba wysłać na niego pocztówkę i czekać, aż inny uczestnik wyśle do nas swoją. Potem już tylko należy zarejestrować otrzymaną pocztówkę w systemie. W dość krótkim czasie zbiór znaczków i pocztówek dość szybko się powiększa.

Zasadą tej zabawy jest sentencja: „jeśli wyślesz pocztówkę, otrzymasz co najmniej jedną w zamian”. Nadawcami są losowo wybrani postcrosserzy z całego świata. Idea ta staje się coraz bardziej popularna i rozszerza na kolejne kraje.

Statystyki strony wskazują, że do końca listopada 2013 roku ponad 456 tys. uczestników z 214 krajów wysłało już ponad 20 milionów pocztówek. Najwięcej uczestników projektu mieszka w Rosji – 11 proc. – USA – 10 proc. – Chinach – 9 proc. – na Tajwanie – 8 proc. –  w Niemczech – 7 proc. – Holandii – 6 proc. – i w Polsce 5 proc. Z naszego kraju wysłano do końca listopada 2013 roku ponad 668 tys. pocztówek, co daje nam 10. miejsce na świecie pod względem liczby wysłanych pocztówek.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej
i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl