@@include('build/svg-sprite.svg')
Unikatowa wystawa znaczków Poczty Polskiej

Unikatowa wystawa znaczków Poczty Polskiej

Poczta Polska, od samego początku towarzyszyła pontyfikatowi św. Jana Pawła II poprzez znaczki. Pamięć ta została wyrażona w niezwykłym albumie filatelistycznym oraz wystawie, którą można już oglądać w kilku miastach w Polsce – Częstochowie, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Biała księga obłożona tkaniną, z której we Włoszech wykonuje się papieskie pasy, a w środku kilkadziesiąt znaczków poświęconych Ojcu Świętemu wraz z najważniejszymi przesłaniami pontyfikatu. Półtora roku pracy kilkudziesięciu osób z Poczty Polskiej i ludzi Kościoła. Praca nad tym materiałem przyniosła efekt w postaci nagrody „Teraz Polska” oraz wyjątkową wystawę, która jest zwieńczeniem tego dzieła.

Wystawę można już oglądać w czterech sanktuariach w Polsce. To 16 plansz zawierających najważniejsze elementy albumu. Dzięki niej przeniesiemy się w czasy, kiedy Jan Paweł II towarzyszył Polakom.

Lokalizacja wystawy „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”

Wystawę zaprezentowaną na znaczkach, ukazującą drogę Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do chwili kiedy został świętym można obejrzeć w czterech świątyniach w Polsce:
• w Częstochowie - na Jasnej Górze - Sala Rycerska; do 22 października 2015 r.
• w Warszawie - Kościół św. Anny– nawa główna; do 31 października 2015 r.
• we Wrocławiu - Katedra św. Jana Chrzciciela – nawa boczna; do 31 października 2015 r.
• w Krakowie - Sanktuarium Świętego Jana Pawła II – kościół dolny; do 30 listopada 2015 r.

Emisja pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, będąca elementem wystawy została uznana najpiękniejszym na świecie znaczkiem o tematyce sakralnej w 2014 roku. To już trzecie wyróżnienie Jury Międzynarodowej Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela we Włoszech dla polskiego znaczka w ciągu ostatnich 6 lat.

Ta wspólna emisja Poczty Polskiej i Poczty Watykanu - została zaprojektowana przez Marzannę i Jacka Dąbrowskich. Nawiązuje do duchowości Jana Pawła II, aureola wokół głowy papieża jest utworzona mikrodrukiem z wykonanych w siedmiu liniach napisów najsłynniejszych zawołań papieskich, pochodzących z jego przemówień i pism.

Poprzednio Międzynarodowe Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela Poczta Polska otrzymała za emisję” „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II” z 2011 roku (bloczek wydany wspólnie z Pocztą Watykanu) i za emisję „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” z 2009. Autorką obu projektów jest Marzanna Dąbrowska.

Działalność Poczty Polskiej o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, społecznym została również doceniona godłem „Teraz Polska”. Spółka otrzymała nagrodę za album „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”, na który składają się wszystkie emisje znaczkowe poświęcone Papieżowi, jakie Poczta Polska wykonała w ciągu ostatnich 35 lat. Nagrodzony album został wydany w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim. Zawiera kilkadziesiąt emisji znaczkowych począwszy od 1979 roku.