@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska: Nagroda „San Gabriele” znów dla Polski

Poczta Polska: Nagroda „San Gabriele” znów dla Polski

„Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, emisja Poczty Polskiej, została uznana najpiękniejszym na świecie znaczkiem o tematyce sakralnej w 2014 roku. To już trzecie wyróżnienie Jury Międzynarodowej Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela we Włoszech dla polskiego znaczka w ciągu ostatnich 6 lat.

Premio Internazionale d’Arte Filatelica „San Gabriele” - nagroda dla najpiękniejszego znaczka pocztowego o tematyce sakralnej – co roku jest przyznawana temu znaczkowi pocztowemu, który w sposób szczególny i wyjątkowy przyczynia się do szerzenia myśli chrześcijańskiej na świecie. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 27 września br. w Muzeum Fioroni w Legnago koło Werony. Pocztę Polską reprezentowała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Emisja wspólna Poczty Polskiej i Poczty Watykanu została zaprojektowana przez Marzannę i Jacka Dąbrowskich. Ryt wykonał polski rytownik, twórca ilustracji książkowych, banknotów i znaczków pocztowych, Piotr Naszarkowski. Emisja nawiązuje do duchowości Jana Pawła II, aureola wokół głowy papieża jest utworzona z wykonanych w siedmiu liniach mikrodrukiem napisów – najsłynniejszych zawołań papieskich, pochodzących z jego przemówień i pism. Znajdziemy tam: Totus Tuus! Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi! Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali! Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście! Sursum Corda! W górę serca! Nie lękajcie się być świętymi! Emisja polska zawiera tych zawołań 35, natomiast wersja włoska zawiera ich 34.

Poprzednio Międzynarodowe Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela Poczta Polska otrzymała za emisję „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II” z 2011 roku (bloczek wydany wspólnie z Pocztą Watykanu) i za emisję „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” z 2009 roku. Autorką obu projektów jest Marzanna Dąbrowska.

„Kanonizacja Papieża Jana Pawła II” oraz inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym