„Mamy Niepodległą!” – Polacy wyślą kartki z okazji Narodowego Święta Wolności

„Mamy Niepodległą!” – Polacy wyślą kartki z okazji Narodowego Święta Wolności

Między 4 i 11 listopada będzie można wysłać do bliskich i znajomych specjalne kartki pocztowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Poczta Polska po raz drugi jest partnerem ogólnopolskiej akcji Muzeum Józefa Piłsudskiego „Mamy Niepodległą! 2014”.

W tym roku autorską wizję kartek pocztowych „Mamy Niepodległą!” przedstawił znakomity rysownik i satyryk Henryk Sawka oraz legendarny twórca komiksu Tytus, Romek i A'Tomek Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel. Trzecią kartkę zaprojektował młody grafik Janek Konarzewski. Akcję wspierają znani aktorzy, ludzie kultury i sztuki.

4 listopada Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski oraz organizatorzy społecznej akcji „Mamy Niepodległą!” - Krzysztof Jaraczewski, Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku  i  Jerzy Jóźkowiak, prezes Poczty Polskiej zainaugurowali akcję w Sejmie. Pan Marszałek jako pierwszy przekazał życzenia na jednej z kartek zaprojektowanych specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tego samego dnia o 14:00 w Centrum Handlowym Złote Tarasy rozpocznie się flashmob w klimacie lat 20 XX wieku. Po akcji organizatorzy będą rozdawali wszystkim chętnym kartki pocztowe „Mamy Niepodległą!”

6 i 7 listopada w hallu głównym Sejmu (parter) pojawi się specjalne stoisko, przy którym każdy będzie mógł wypisać i wysłać kartkę. Także osoby zwiedzające Sejm 9 listopada w ramach dnia otwartego będą mogły wysłać życzenia swoim bliskim i znajomym.

W siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w dniach od 6 do 11 listopada odbywać się będą wydarzenia edukacyjne, artystyczne i historyczne. Także tam można wysłać kartkę z życzeniami w postaci tradycyjnej pocztówki. Kartki dostępne są w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce. Miejsca ich dystrybucji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego www.muzeumpilsudski.pl

Poczta Polska wspiera akcję po raz drugi. W ubiegłym roku Polacy z okazji Narodowego Święta wysłali ponad 112 500 tradycyjnych, papierowych kartek oraz 21 000 pocztówek w wersji elektronicznej.

Partnerem społecznym akcji „Mamy Niepodległą!” jest ZHP, a patronat medialny sprawuje Polskie Radio S.A. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją „Mamy Niepodległą!” sprawuje Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski.