Poczta wydała znaczek w 100. rocznicę urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Poczta wydała znaczek w 100. rocznicę urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Poczta Polska upamiętniła legendarnego „kuriera z Warszawy”, uczestnika Powstania Warszawskiego, niezłomnego żołnierza, cichociemnego - Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wydaniem okolicznościowego znaczka. Emisja wiąże się z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin tego wielkiego patrioty.

Senat RP ogłosił Rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Legendarny "kurier z Warszawy" był szczerze oddany sprawie wolności i niepodległości Ojczyzny - podkreślili senatorowie. Przypomnieli też, że Jan Nowak odegrał pierwszorzędną rolę ws. przyjęcia Polski do NATO. Uchwałę wieńczą słowa prof. Zbigniewa Brzezińskiego mówiące o tym, że Nowak-Jeziorański łączył w sobie romantyzm z politycznym realizmem, mądrość i emocje intelektualne, pasję i osobistą lojalność.

- Emisja „100. rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego” jest naszym skromnym, pocztowym podziękowaniem za lata służby Polsce i poświęceń, ale też przypomnieniem jego roli, jaką legendarny „kurier z Warszawy” pełnił w czasie okupacji i powojennej Polsce - mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Autorem znaczka jest Karol Tabaka. Walor o nominale 4,20 zł zostanie wprowadzony do obiegu 2 października. Wydrukowano go techniką rotograwiurową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 39,5 mm, w nakładzie 300.000 sztuk. Emisji towarzyszy koperta FDC (pierwszego dna obiegu) i datownik okolicznościowy Warszawa 1.