@@include('build/svg-sprite.svg')
Filatelistyczny Oskar dla Poczty Polskiej
Filatelistyka

Filatelistyczny Oskar dla Poczty Polskiej

Podczas 44. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Filatelistycznej w Asiago (Włochy) znaczek wydany przez Pocztę Polską został uznany za najpiękniejszy spośród wszystkich wyemitowanych w ubiegłym roku na świecie. Jury konkursu jednogłośnie opowiedziało się za propozycją z Polski.  

Nagrodzony znaczek został wydany z okazji 455. rocznicy istnienia Poczty Polskiej. Przedstawione przez artystkę plastyk Agnieszkę Sancewicz, słoje przeciętego pnia dębu w sposób symboliczny odnoszą się do tradycji i długowieczności firmy. - Dąb to drzewo królewskie, sadząc dąb możemy być pewni, że jego widokiem będą się cieszyć kolejne pokolenia - powiedziała autorka projektu.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 6 lipca w Asiago na północy Włoch. Nagrodę dla Poczty - Granx Prix – Medal Prezydenta Republiki Włoskiej, który objął konkurs patronatem, odebrała  Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora  Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej i Zuzanna Schnepf-Kołacz, wicekonsul RP we Włoszech.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że emisja upamiętniająca 455 - lecie istnienia Poczty Polskiej zyskała uznanie międzynarodowego jury. To dowód na to, że choć od 18 października 1558 r., kiedy król Zygmunta August ustanowił pierwsze stałe połączenie na trasie Kraków-Wiedeń-Wenecja minęło kilka wieków, cały czas nasza firma pełni rolę zaufanego partnera. To zaufanie budujemy również tworząc dla naszych klientów emisje, które od ponad 150 lat upamiętniają najważniejsze wydarzenia związane z historią, kulturą i tradycją. Opowiadają i tworzą historię, inspirują, edukują. Przybliżają Polskę światu - powiedziała w niedzielę Agnieszka Kłoda-Dębska. - Tytuł „najpiękniejszego znaczka na świecie” jest dla nas szczególnym wyróżnieniem. Nagrodę odczytuję przede wszystkim jako uhonorowanie całej społeczności pocztowej, osób które tym szczególnym małym dziełom sztuki poświęcają swój czas, talent i serce - dodała Agnieszka Kłoda-Dębska odbierając medal.

Tytuł „Najpiękniejszego znaczka na świecie” jest kolejnym wyróżnieniem dla Poczty Polskiej w tym konkursie. W ubiegłych latach laury otrzymała wydana w 2012 r. zielona, pachnąca jałowcem emisja z żubrem, w 2009 r. wydana na dzień zakochanych emisja „Kocham Cię”; wcześniej - emisja upamiętniająca zjazd stowarzyszenia PostEurop w Krakowie w 2008 roku, emisja „Dzień Ziemi w Polsce” w 2007 r. oraz znaczek „Piękna jesteś rzeko Wisło” z 1982 r.

Zainteresowanych emisjami Poczty Polskiej odsyłamy do sklepu internetowego http://www.poczta-polska.pl/sklep/,  gdzie znajduje się pełna informacja o wydanych znaczkach, historii powstania, jak również planach emisyjnych na kolejne lata.