@@include('build/svg-sprite.svg')
25 lat odrodzonego Senatu na kartce pocztowej

25 lat odrodzonego Senatu na kartce pocztowej

Poczta Polska upamiętnia rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wydając okolicznościową kartkę pocztową. Kartka jest w sprzedaży od 4 lipca.

Autorem projektu kartki jest Karol Tabaka. Przedstawia ona wnętrza Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a w miejscu opłaty pocztowej fasadę budynku z godłem izby wyższej. 

- To ważne wydarzenie w dziejach polskiego parlamentaryzmu uczciliśmy wydaniem kartki pocztowej. Jej głównym celem jest wartość edukacyjna; zależało nam na tym, by każdy z nas - obywateli RP - miał okazję poznania 25-letniej historii i dorobku Senatu - powiedziała Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.

Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową w nakładzie 25 000 sztuk. Od 4 lipca jest dostępna w sklepie internetowym Poczty Polskiej.

Również 4 lipca - w rocznicę pierwszego posiedzenia odrodzonego Senatu - odbędzie się uroczyste posiedzenie  z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, senatorów I kadencji oraz zaproszonych gości. Korespondencja wychodząca z Senatu będzie znaczona specjalnym stemplem przygotowanym również przez Pocztę Polską.

4 lipca 1989 r. po raz pierwszy po II wojnie światowej zebrał się Senat RP - zniesiony w roku 1946 r. po referendum. Senat reaktywowano po wyborach 4 czerwca 1989 r. – w przypadku izby wyższej wybory były całkowicie wolne.

Izba wyższa  25. rocznicę odrodzenia będzie świętować nie tylko w gronie  polityków, dlatego 5 lipca 2014 r., w sobotę, organizuje dzień otwarty. Na odwiedzających będą czekały liczne atrakcje. Więcej informacji na temat Senatu i program uroczystych obchodów znajduje się na stronie: http://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,1805,new.html