Kazimierz Górski, Feliks Stamm, Hubert Wagner i Henryk Łasak na znaczkach pocztowych

Kazimierz Górski, Feliks Stamm, Hubert Wagner i Henryk Łasak na znaczkach pocztowych

Poczta Polska postanowiła wspomnieć jednych z najbardziej zasłużonych trenerów w historii polskiego sportu. Na właśnie wydanym arkusiku znajdują się 4 znaczki z wizerunkami wybitnych szkoleniowców rozmaitych dyscyplin sportowych.

Autorką projektów wszystkich znaczków jest Agata Tobolczyk. Emisję stanowią 4 znaczki - każdy o wartości 2,35 zł. Emisja „Wybitni polscy trenerzy” ukazała się w nakładzie po 200 000 sztuk każdego znaczka. Walory filatelistyczne wprowadzono do obiegu 27 czerwca.

Na jednym ze znaczków pojawiła się postać Kazimierza Górskiego – selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 1970 – 1976. Dzięki niemu polska drużyna piłki nożnej, nazywana „Orłami Górskiego”, zwyciężyła w Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. , zagrała w finale Igrzysk Olimpijskich w 1976 r. i zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974.

Na znaczkach emisji „Wybitni polscy trenerzy” nie mogło również zabraknąć Feliksa Stamma - trenera kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów olimpijskich, świata i Europy, w tym Jerzego Kuleja.

Prowadzona przez Huberta Wagnera – kolejnego trenera uwiecznionego na znaczku Poczty Polskiej - męska drużyna piłki siatkowej zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski w Montrealu w 1976 r.. W mistrzostwach Europy w 1975 roku Polacy wywalczyli srebrny medal.

Złotą czwórkę wielkich polskich trenerów uwiecznionych na najnowszych znaczkach Poczty Polskiej zamyka Henryk Łasak, który poprowadził polskich kolarzy do bezprecedensowych w historii tej dyscypliny w Polsce sukcesów, m.in. pierwszego medalu kolarzy szosowych na mistrzostwach świata w 1971 r. i pierwszego medalu w kolarstwie szosowym na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r.

Tematyka sportowa jest często obecna na znaczkach Poczty Polskiej. W kwietniu Poczta Polska emisją „Polscy Złoci Medaliści XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi” upamiętnili osiągnięcia Kamila Stocha, Justyny Kowalczyk i Zbigniewa Bródki. W lutym ukazała się emisja „XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014”.

Znaczki olimpijskie Poczty Polskiej są doceniane na arenie międzynarodowej. Świadczy o tym wyróżnienie, jakie otrzymał znaczek dokumentujący igrzyska w Turynie w 2006 roku nagrodzony złotym medalem "Prix Olimpia 2009" przez zajmującą się filatelistyką komisję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.