@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska ze znaczkiem na Monte Cassino
Filatelistyka

Poczta Polska ze znaczkiem na Monte Cassino

18 maja Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający 70. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Znaczek jest hołdem dla tysięcy polskich żołnierzy, którzy polegli w jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

Na znaczku przedstawiono kwiat maku, którego korona symbolicznie otula sylwetki walczących żołnierzy, a krawędź jego płatków tworzy zarys wzgórza i klasztoru Monte Cassino. Inspiracją do powstania projektu waloru filatelistycznego była pieśń patriotyczna „Czerwone maki na Monte Cassino” Feliksa Konarskiego.

- To pieśń szczególna, bo odwołująca się do polskości, którą symbolizują maki. Ich czerwone płatki przywodzą na myśl wylaną na polach bitwy krew. Nasza emisja odwołuje się do tych symboli - mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej

Znaczek zaprojektowała Agnieszka Sancewicz. Został on wydrukowany techniką offsetową na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 150 tys. sztuk. Od 18 maja, dnia wejścia do obiegu, towarzyszyć mu będą koperta i datownik Pierwszego Dnia Obiegu (FDC).

Znaczek po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia Muzeum 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino w sobotę, 17 maja.

Wkrótce znaczek będzie również dostępny w sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej http://filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/