@@include('build/svg-sprite.svg')
Poczta Polska: szał zakupów w sieci do ostatnich chwil przed Wigilią

Poczta Polska: szał zakupów w sieci do ostatnich chwil przed Wigilią

W ostatnim, pełnym tygodniu przed świętami Polacy wysłali o prawie 70 proc. więcej paczek niż w zwykłym okresie – taki jest odczyt Barometru Świątecznego Poczty Polskiej na chwilę przed Gwiazdką. Oznacza to, że w tym roku kupiliśmy więcej prezentów niż rok temu.

W tym roku gorączka świąteczna trwała do ostatnich dni przed Wigilią, co widać po liczbie wysłanych paczek. Mierzący tę gorączkę Barometr za tydzień 16-22 grudnia odnotował odczyt 169,88 proc. Paczek było więcej niż tydzień wcześniej, gdy odczyt Barometru był o ponad 4 punkty procentowe niższy i zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy odczyt wynosił 136,06 proc.
– W tym roku pod choinką znajdziemy więcej prezentów niż rok temu. Zdecydowanie więcej będzie też tych kupionych przez internet. Tegoroczna gorączka świąteczna trwała dłużej i była zdecydowanie wyższa niż rok temu. – mówi Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej. Dodaje jednocześnie, że przed rokiem ostatni pełny tydzień przed świętami przyniósł spadek liczby wysyłanych paczek. - W tym roku jest inaczej i Polacy chętnie wysłali prezenty do ostatnich dni przed Wigilią - podkreśla Paweł Majtkowski.
Odczyty Barometru Świątecznego Poczty Polskiej były publikowane raz w tygodniu w okresie od 27 listopada do dnia 24 grudnia 2013 r. na stronie barometrswiateczny.pl  

Więcej informacji nt. Barometru, metodologii oraz sposobu interpretacji danych udziela Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej: e-mail: pawel.majtkowski@poczta-polska.pl lub tel.: 695 591 295

Barometr Świąteczny Poczty Polskiej to wyrażony w procentach stosunek liczby wszystkich paczek wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej w danym tygodniu do średniej przeciętnej liczby paczek wysłanych tygodniowo w okresie od 1 lutego do 31 października. Przykładowo: jeśli barometr pokazuje wartość 150%, to liczba wysłanych w tygodniu paczek przekracza średnią liczbę paczek wysłanych tygodniowo od 1 lutego do 31 października o 50%. Do barometru wliczane są wszystkie paczki pocztowej krajowe i zagraniczne, oraz przesyłki kurierskie Pocztex i EMS nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.