Flaga Rzeczypospolitej na znaczku Poczty Polskiej

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Poczta Polska to jedno z najmłodszych świąt państwowych uczci wydaniem okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej dedykowanej dzieciom.

Polska flaga, obok wizerunku białego Orła oraz Mazurka Dąbrowskiego, to najważniejszy symbol suwerenności narodowej. Z okazji Dnia Flagi, Poczta Polska wyda znaczek w nakładzie 420 tysięcy sztuk i wartości 1,60 zł. - Symbole narodowe w ważnych chwilach dziejowych wzbudzają patriotyczne emocje i są istotnym źródłem siły narodu. Nowy znaczek to forma podkreślenia istoty święta Dnia Flagi  i chęci udziału w nim Poczty Polskiej - mówi Agnieszka Kłoda-Dębska, zastępca Dyrektora Biura Promocji i Marketingu w Poczcie Polskiej.

Znaczkowi od 2 maja br. - dnia wejścia do obiegu, towarzyszyć będą koperta i datownik FDC - Pierwszego Dnia Obiegu, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Oba projekty to dzieło artysty  plastyka Jacka Konarzewskiego.

Kartka pocztowa dla dzieci

Poczta Polska wyda również specjalną kartkę pocztową promującą Święto Flagi  przeznaczoną dla dzieci. Zaproponowana ilustracja przedstawia rodziny trzymające w rękach właśnie ten symbol narodowy. Nową kartkę pocztową o wartości 2,35 zł wydrukowano w nakładzie 30 tys.

Dzień Flagi obchodzony jest od 2004 roku. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja obchodzony jest jednocześnie jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.